Bir Kız Kardeşe Sahip Olmak

Bir Kız Kardeşe Sahip Olmak… Güzel Birşey aslında, dünyanın en kırılgan varlıkları olan bu dişi varlıkların kardeşinizin olması oldukça iyi birşey. Sizi başka bir kızdan ayrıldığınızda anlayan ilk kişilerdir. Bazı zamanlarda da anneniz yerine geçen kişilerdir aslına bakarsanız. Ve onları koruma içgüdüsü ile birlikte gelen bir “abilik” duygusu kaplıyor ki içinizi sormayın. Sizin korumanıza ihtiyaç duyan ve eşinizden önce bakmakla yükümlü olduğunuz bu varlıklar yani “kız kardeşleriniz” hayata daha değişik bir açıdan bakmanızı sağlıyor işin açıkçası.

Sizin için ilk doğduğu günden bu güne kadar gelmesini izlediğiniz ilk kişi oluyor. Anne-baba olmadan önce ilk çocuk bakma deneyiminiz, korumanız gereken ve korktuğunda sakinleştirmeniz gereken ilk insan. Hayran olunacak derecede sizi seven ve sayan bir insan, kardeşiniz. Ha burda erkek-kız ayrımı yapmıyorum. Bu cümleler tüm kardeşler için ancak, kız kardeşlerin biraz daha farklı bir konumu var. erkek olan kardeşiniz ya da kardeşleriniz bir süre sonra Türk örf ve adetlerine göre dışarda daha serbest gezebiliyorlar. Ve hatta şu açıdan bakarsanız küfür bile etse erkek çocuk diye birşeyin denmediği de oluyor. Ama kızlar için böyle bir olayın olduğu oluyor mu. Biz ufakken adab-ı muhaşeret kurallarına uymasak da olur, ama kızlar anneleriyle bir yer gittiklerinde, derli toplu olmak ve gerektiğinde misafiri kabul eden annesiyse ona hizmette yardım etmek zorunda bile kalabilyorlar. Biz misafirlikte dışarı çıkıp top oynayabiliyorken, onlar anneleri veya bir büyükleri olmadan dışarı çıkıp oyun oynayamıyorlar ya da bir gözetleme altında oluyorlar sürekli. Yapılarından kaynaklanan birşey bu onlara güvenilmediğinden değil esasen. Çok kırılgan olabiliyorlar.

Bu yazıdaki asıl konu kendi kız kardeşim olmasına rağmen, tümünü genel alarak konuşuyorum 🙂 . Şimdi 18 li yaşlarda olan kardeşimi çok seviyorum esasında, şu an hayatımı ortaya koyabileceğim bir kişi, onunla oldukça iyi giden bir abi-kardeş ilişkimiz var ki yüce rabbim nazarlardan korusun.

Kendi kız kardeşlerinizi dışarıya çıkartın, elin oğullarıyla gezip tozacaklarına sinemaya, cafeye belli yerlere siz götürün. Tabii özel hayatlarına müdehale etmeyin ama biraz da olsa izleyin yahu! Herşeyi salıvermeniz “onu önemsemediğiniz” duygusunu onda oluşturacaktır ve daha fazla şeylere sürüklenmesine neden olacaktır allah korusun! Yani işin özü biraz ipini salıverin ama elden de bırakmayın. O zman aranızda olacak olan abi-kız kardeş ilişkisi güçlü kılınacaktır kendiliğinden.

Hem sizden korkacak, hem de sizi çok sevecektir.

Benden bu kadar kendi hayatınızı yaşamak ve kız kardeşinize sahip olmak sizin elinizde…

Selametle…

Bu yazı Üçyazar.CoM ile ortak olarak yayınlanmaktadır…