Turkcell’den Krizde Alkışlanacak Adım

Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, planladıkları büyümenin büyük ölçüde organik olacağını ancak uygun şartlar oluşursa şirket de satın alabileceklerini söyledi. CNBC-e Business Dergisi’ne açıklamalarda bulunan Ciliv, Turkcell’de geçirdiği iki yılın sonunda gelirlerin yüzde 30 arttığına dikkat çekerek, “Çağrı merkezi haricinde çalışan sayımız neredeyse sabit kaldı. Her sene verimlilikte ciddi bir artış yarattığımızı görüyorum. Şu anda az, öz ve herkesin çok önemli olduğu bir Turkcell var. Şimdi işlerimizi daha da büyütmeyi planlıyoruz”
dedi.

Ciliv, planladığı büyümenin büyük ölçüde organik olacağını ancak uygun şartlar oluşursa şirket de satın alabileceklerini belirterek,”Bizim uluslararası büyüme konusuna odaklı, dünyada çeşitli kriterlere uygun şirketleri takip eden bir ekibimiz var. Ekibimiz şu  anda bazı şirketleri takip ediyor ve eğer uygun şartlar oluşursa satın alma gerçekleştirebiliriz.” diye konuştu. Turkcell geçen ay, Makedonya’da faaliyet gösteren Cosmofon şirketini  satın almak üzere bağlayıcı olmayan bir teklif verdiğini duyurmuştu.  Ciliv, “2009 kolay bir yıl olmayacak. Aynı zamanda bizim için ciddi bir yatırım dönemi olacak. Şu bir gerçek ki şirketler ancak kazandıkları kadar istihdamını büyütebilir. Bizim istihdamımızı artırmak için çok ciddi bir potansiyelimiz var. Turkcell’in gelirlerinin yükselmesi, işinin büyümesi, istihdamının da artması demek. İşimizi büyütmeyi becerebilirsek o zaman daha fazla gencimize iş imkânı yaratabiliriz. O yüzden ben de bu kriz döneminde 10 kat daha fazla sorumluluk hissediyorum” dedi.

Ciliv, İki yıl önce 50 kişiyle başladıkları çağrı merkezinde şu anda 1000 kişinin çalıştığını belirterek, “Erzurum’daki çalışanlarımızdan çok memnunuz. Gerçekten becerikli, yaratıcı, verimli ve şirketlerine çok bağlı insanlar. Biz Erzurum’dan aldığımız güven ve tecrübeyle Diyarbakır’da da çağrı merkezi açtık. Dört buçuk ayda 1000 kişinin çalışabileceği bir tesis kurduk. Şu anda Diyarbakır’da 400 kişi çalışıyor. Sene sonuna kadar bu rakamı 1000’e çıkarmayı hedefliyoruz.” şeklinde görüşlerini açıkladı.

SABİT TELEFONA TALİP

Ukrayna’nın 10 milyon aboneye sahip en büyük sabit telefon operatörü Ukrtelecom ile Turkcell de ilgileniyor. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Ukrayna’da oyuncu oldukları için pazardaki hareketlerle ilgilendiklerini, ancak henüz teklif vermediklerini söyledi.

‘HENÜZ TEKLİF VERMEDİK’

Ciliv “Biz Ukrayna’da Life gibi büyüyen mobil operatörün sahibiyiz. Pazardaki her hareketle yakından ilgiliyiz. Henüz teklif vermedik. Vermeyi düşünebiliriz. Arkadaşlarımız incelemelerine devam ediyor.” Piyasa değeri 937 milyon dolar olarak açıklanan Ukrtelecom’un yüzde 67.79 hissesi ihale yoluyla blok olarak satılacak. Talipler arasında Turkcell’in yanısıra Rus, Amerikan ve Alman şirketler de var. Ukrayna Özelleştirme Başkanı Dimitry Parfenenko Ukrtelecom ihalesi ile ilgilenen şirketleri Turkcell, AFK Sistema Group, Mobile TeleSystems, Alfa Capital, Deusche Telekom, Nomura, Bank of New York, Raiffeisenbank, Merrill Lynch olarak sıraladı. 1 yıl önce şirketin piyasa değerinin 1.5 milyar dolar olduğu ancak abone kayıpları ve hükümetin nakit ihtiyacı nedeniyle satışa çıkarıldığı belirtildi. İhalede 1 ila 2 milyar dolar arasında bir değer oluşması bekleniyor.

ABONE SAYISINI 1.6 MİLYON ARTIRDI

Turkcell 2008 yılında yaklaşık 1.6 milyon net abone alarak 37 milyon aboneye ulaştı. Yapılan hesaplamaya göre Turkcell’in abone sayısındaki artış 2007 yıl sonuna göre yüzde 5’e ulaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir