Bloğunzun Yan Menülerinde Rastgele Yazı Gösterin

Bloğunuzda kendi yazdığınız yazıların rastgele göstermesini sağlayabilirsiniz. Bunu yapabilmek için gene kod düzenlemesi yapmanız gerekmektedir. Bunu size anlatacağım sizlere. Temanız ister widget (bileşen) uyumlu olsun, ister olmasın bunu rahatça uygulayabilirsiniz. Bunun için sidebar.php dosyasında düzenleme yapacağız. Öncelikle sizin widget uyumlu olmayan bi temada nasıl yapacağınızı, sonra da widget uyumlu bir temada nasıl widget üstünde ya da nasıl altında gösterebileceğinizi anlatacağım.

Öncelikle Kod :

Burada kodlarla öncelikle rastgele yazı göstermek için  “rand” etiketini  (sıralama etiketi) kullanıyoruz. the_excerpt ile de yazı için belli karakter kullanılacağını gösteriyoruz wordpresse.

Kullanım

Widget uyumlu olmayan temalarda kullanabilmek için buna bir başlık eklememiz gerekmekte. Bunu da Widget olayından önce ( WP 1.x – 2.3) yaptığımız temalardaki gibi yapacağız. Kodun düzenlenmiş hali ile;

Widget uyumlu temalar için;

Widget öncesinde göstermek için yapmanız gereken şey widget başlangıç kodundan önce kodunuzu eklemek.

Bu benim temamdaki alan. Yukarda gördüğünüz dynamic_sidebar tagı genelde temalarda widget alanı için kullanılır. Kodları bu alandan önce eklerseniz widget başlangıcından önce görünür rastgele yazınız.

Bunu widget alanından sonra eklerseniz de kodları böyle olmalıdır;

İşte hepsi bu! Seçim sizin 🙂