Google Yapısal Veri Kullanmak

Şimdi nereden çıktı bu ya da nedir diyebilrisiniz. Google aramalarında daha efektif harekete edebilmek ve SEO için yardımcı bir araç bu yapısal veri işi. Schema.org üzerindeki içerik şablonlarını kullanarak aramalarda daha düzgün içerik ve bilgi sunmanız sizin elinizde. Sitenizi yapılandırdıktan sonra ilerleyen günler içinde arama sonuçlarında görünen verilerinizin daha düzgün olduğunu fark edeceksiniz.

Bu yapı hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için şu google makalesini okuyabilirsiniz. Burada anlatılan mikro veriler ile sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Aşağıda vereceğim kodu kullanarak bir tıkla 🙂 sisteminize bu özelliği kazandırabilirsiniz.

Google Yapısal Veri Kod;

Aşağıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına ekleyin. Ardından berlittiğim bir alanı değiştirmeniz gerekmekte. O da yazınıza ait olan resmi nasıl ekleyeceğinizi bilemediğim için boş bıraktığım alan. Sonrasında google üzerinde bulunan bu araçtan sitenizde yazılarınızı test edebilirsiniz.

Aslında şuradaki yazım ile benzerlik gösteren bir içerik de olsa bu farklı birşey 🙂

Aşağıda belirtilen kod temanızın ve sisteminizin en önemli dosyası olan functions.php dosyasına müdahale gerektirmektedir. Bu dosya wp-content/themes/temanızınadı/ klasöründe bulunmaktadır. Dosyaya müdahale etmeden lütfen yedek alınız.

Güncelleme

Yorumda gelen soru üzerine resim ile ilgili bir fonksiyon paylaşacağım. Aslında WordPress temel kodlarından bir tanesi. Öne çıkan görsel eklediğinizde çalışan bir fonksiyon bu. Kod içerisindeki "image":"" alanını şu şekilde kullanabilirsiniz;

Bu kodu tamamında kullandığımızda ise;

Örnek için şu an okuduğunuz yazımı kaynak göster alanına geçiş yapıp inceleyebilirsiniz. olarak arayabilirsiniz. Google Yapısal Veri Test Aracında görüntülemek için şu linke tıklayın.

Selametle.