HTML5 Video Kısa Kodu

Yaklaşık 10 gündür siteye bir nokta bile eklememişim :) Dönüşü güzel birşey ile yapayım dedim. Sizlere HTML 5 videoları nasıl yayınyabileceğiniz hakkında ufak bir fonksiyon ve bu fonksiyonla birlikte yapılabilecek bir short code (kısa kod) kodlarını göstereceğim. Tabiiki WordPress için olacak bu kodlar :) Internet Explorer gene desteklemeyecektir bu özelliği. Kullanırken dikkatli olun :)

Bu kod ile beraber sitenizin teması içinde bulunan functions.php dosyasını düzenleyeceksiniz. Bu dosya sizin temanız için önemli olduğundan lütfen işlemlere başlamadan dosyanızın yedeğini alınız. Dosyanız /wp-content/themes/sizin-temaniz/ içinde yer almaktadır.

İşte Kod;

Öncelikle sitenizin temasının  functions.php (genellikle public_html altındaki /wp-content/themes/temanizin-adi/functions.php olarak bulunur) dosyasının bir yedeğini alarak başlayalım işe. Ardından aşağıdaki kodu en sonra bulunan ?> kodundan önce ekleyelim.

function html5_video($atts, $content = null) {
	extract(shortcode_atts(array(
		"src" => '',
		"width" => '',
		"height" => ''
	), $atts));
	return '<video src="'.$src.'" width="'.$width.'" height="'.$height.'" controls autobuffer>';
}
add_shortcode('video5', 'html5_video');

Şimdi video5 adında bir kısa koda sahip olduk. Nasıl kullanacaksınız bunu? Normal yazınızı yazarken editör üzerine aşağıdaki kodu yazmanız yeterli olacaktır. Tekrar ediyorum Internet Explorer gibi WebGL desteği olmayan tarayıcılar çalıştırmayabilir video oynatım panelini.

[video5 src="http://siteadresiniz.com/video-klasörü/videonuz.mp4" width="720" height="480"]

Selametle