Shortlink(rel) etiketi nasıl kaldırılır?

WordPress 3.0’dan sonra çekirdek yapıya eklenen bu özellik örümceklerin kısaltılmış url’leri görmesini sağlıyor. Kaynak koduna baktığımız zaman rel=”shortlink” şeklinde bir kısa link adresi bulunmakta. Bu özellik sitenizin meta etiketleri arasına aşağıdaki gibi bir kod satırı eklemektedir. Bunu kaldırmak için (neden istiyorsunuz onu da düşünmek lazım) aşağıdaki fonksiyonu sitenizin temasının klasöründe bulunan functions.php dosyası içine entegre etmelisiniz. Sisteminiz dahilindeki bu en önemli dosyaya düzenleme yapmadan yedek almanızı tavsiye ediyorum. Şimdi bizim sitede nasıl shortlink etiketi varmış bir bakalım.

<link href="http://wpadami.com/?p=xxx" rel="shortlink" />

Bu meta etiketinde yer alan ?p değeri sizin yazı id numaranızın yer aldığı kısımdır. Yazı id’sine yönlendirme yaptığından dolayı kısaltılmış url özelliğini kullanmak bant genişliğinizi arttırabileceğinden dolayı gereksiz trafik harcamamak için bu özelliği pasif hale getirebilirsiniz.

Kullanmış olduğunuz temanın functions.php dosyasında ?> etiketinden önce aşağıdaki kod satırını eklemeniz bu meta etiketinin kaldırılmasını sağlayacaktır.

Shortlink(rel) etiketi nasıl kaldırılır?

Aşağıda belirtilen kod temanızın ve sisteminizin en önemli dosyası olan functions.php dosyasına müdahale gerektirmektedir. Bu dosya wp-content/themes/temanızınadı/ klasöründe bulunmaktadır. Dosyaya müdahale etmeden lütfen yedek alınız.
remove_action( 'wp_head', 'wp_shortlink_wp_head', 10, 0 );