Google İnternet Reklamcılığı Günü ’09

Bugün sabahtan kalkıp (07:30 gibi) yola koyuldum. Kartal’dan önce Beşiktaş’a ordan da Şişli’ye geçtim. Bütün bu yol katetmeler sadece Google Türkiye’nin yapmış olduğu İnternet Reklamcılığı Günü ’09 etkinliği ve bir günlük semineri içindi. Gittiğime de deydi açıkçası. Burda çok teknik detaya girmeden PozitifSoft Web Yazılım Firmasını (Çalıştığım firma) temsil için, davet edildiğim ve bilgilenmek amacıyla gittiğim bu seminerden detayları aktaracağım. Bir çok blogcu arkadaş gördüm sanırım ama ben yüzsel bir tanıma/tanışma yaşamadığımdan adlarını size söyleyemeyeceğim :)

Google Harfleri
Google Harfleri

Evet Önce şöyle bir göz atma ifadesiyle başlıyım asıl yazıya ve detaylara. Google Türkiye Grand Cevahir Otel ve Konferans Merkezini seçmişti bu ikinci (ilki Ekim ’08 tarihinde yapıldı) İnternet Reklamcılığı Semineri için. Ortam oldukça sıcak ve güzeldi. Girişimizi yaptığımızda (çoğul kullandım Ali abim de yanımdaydı) saat 09:30 civarıydı. Saat 09:00 – 17:00 arasında olacak etkinlik ve seminer 09.00 itibariyle kayıt ile başlamıştı ve biz de tanıtma kartlarımızı bastırıp içeri girdik. İkram ve Müzik çok güzeldi. Bir çay alıp ortalığı bir tanıdık bulmak edasıyla kolaçan ettikten sonra resimleri çekmeye başladım. Talihsiz olarak kamera ayarlarını yanlış yapmışım bir kaç resim karanlık :) .

Google Canavarı Oldum!

Geçen seminerde Google logolarıyla resim çektirmek isteyenler olduğundan kocaman kocaman Google harfleri vardı ortalıkta :D (bkz resim1) Herkes bol bol resim çekti/çektirdi. Google Türkiye güzel bir ortam seçmiş. Tamamiyle internet erişimi olan bir mekanda daha rahat oluyor insan.

Google Canavarı Serkan
Google Canavarı Serkan

Saat 10 gibi seminer başladı ve ilk kahve molamıza kadar genel Google, Ürünleri ve AdWords hakkında bilgiler verildi. Bu bilgiler Mustafa İçil ( Google Türkiye Pazarlama Direktörü) ve Esra Güler (Google Türkiye Ürün Pazarlama Direktörü) tarafından bize aktarıldı.

İlk kahve molasında Google Canavarı oldum :) Google logosunun ikinci g’si ile bir temas kurarak resim çektirdim :) (bkz. resim 2)

İkinci bölümde Google EMEA Pazarlama Direktörü Arjan Dijk tarafından İngilizce bir sunum yapıldı; konusu “Durgun Ekonomide Hız Kesmeyin” idi ve simulante çeviri ile yayınlandı. Ben ve Ali abim kulaklık bulamadığımızdan Direkt orjinal altyazısız izledik ve İngiliz aksanının biraz zor olduğunu farkettik. Anladık ama anlayana kadar ak ile kara arasındaki farkı da öğrenmiş olduk :)

Ha bu arada çok tatlı “Ask Me?” (Sorunuzu Cevaplayacak Yetkililer) vardı. Onlarla da güzel vakit geçirip birkaç sorumuza cevap aldık. Bu tatlı kişiler yabancı olunca İngilizce bilmeyen birkaç arkadaş arka planda kaldı gibi :)

Öğle Yemeği Zamanı

Arjan Dijk’i o kallavi İngiliz aksanı üzerine yemek zamanı geldiğinde acıkmış olduğumu hissettim. E o aksanın üzerinde insanda büyük

açlık oluyor Türk eğitimi içinde verilen İngilizce karşılaştırılnca :) Kumru tarzında sandiviç, kola/fanta, elma, bir dilim kek ile öğlen yemeği aperatif olmuş, biraz da iyi olmuş :) Mayışıp uyumayı önlüyor.

Yemek Sonrası…

Bu bölümde bize nasıl Google Dostu web sitesi oluşturacağımız (!) ve bunu yaparken ücretsiz Google servislerinin hangilerini kullanabiliriz diye Google İrnlanda Ofisinden gelen Elif Erdoğan (Google İrlanda Arama Kalitesi Uzmanı) tarafından aktarıldı. Anladık ki doğru işi yapıyoruz :p .

Gene Google AdWords hakkında, yine Google İrlanda Ofisinden Abdullah Aydın (Google İrlanda AdWords Uzmanı) tarafından bilgilendirildik.

Bu safhadan sonra ikinci kahve molası verildi ve biz bu kahe molası zarfında biraz daha fotoğraf çektik ama sonra ofise geri çağrıdık. Son iki saat bizi pek sevmedi sanırım ki izleyemedik.

Olsun gene de güzeldi. (Ki zaten anlatılacak olanlar da bildiklerimizdi :))

Daha Detaylı Bilgiler İçin (Cumartesi Yayınlayacağım) Tıklayın

[important color=blue title=”Resimler”][nggallery id=7][/important]