İnternet Explorer 8 Hazır!

Microsoft, yeni web tarayıcısı, ”Microsoft Internet Explorer 8”i dünyayla aynı anda Türkiye’de hizmete sundu.

Microsoft İstanbul Ofisi’nde yapılan basın toplantısında, dünyayla aynı anda Türkiye’de de sunulan Microsoft’un yeni web tarayıcısı Microsoft Internet Explorer 8’in özellikleri anlatıldı.

İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN…

Microsoft Orta Doğu ve Afrika Yazılım Geliştirme ve Platformlardan Sorumlu Bölge Direktörü Naseem Tuffaha, yeni tarayıcının, internet kullanıcısının güvenlik ihtiyaçlarına, kullanımın daha hızlı ve kolay olmasına odaklandığını belirterek, ”Internet Explorer 8, Internet Explorer 7.0’den 10 kat, Firefox’dan 2 kat daha güvenli. 7.0 versiyonu da kötü bir ürün değildi, Internet Explorer 8’i, onun altyapısı üzerinden oluşturduk” diye konuştu.

Tuffaha, günümüzde Internet Explorer’ı kullanan 800 milyondan fazla kişi olduğunu hatırlatarak, kullanıcıların genelde aynı web sitelerini ziyaret ettiklerini ya da özel ihtiyaçları için arama yaptıklarını ve Microsoft olarak bu amaca uygun bir ürün geliştirdiklerini ifade etti.

Türkiye pazarına çok önem verdiklerini vurgulayan Tuffaha, bu doğrultuda ürünün Türkçe versiyonunu da dünyayla aynı zamanda kullanıcılara sunduklarını bildirdi.

Tuffaha, bu uygulamaya çok büyük yatırımlar yaptıklarını belirterek, şöyle devam etti:

”Düşük pazar payına sahip şirketler yapılmış uygulamalara benzer ürünler üretiyorlar. Fakat büyük pazar payına sahip şirketler özel tasarımlar yaratıyorlar. Bizde ürettiğimiz bu özel tasarımın Türkiye pazarı için ne iyi ürün olduğunu düşünüyoruz. Endüstri için en iyi olanakları sunduğumuzu görüyoruz. HTML5 standardını da destekleyen Internet Explorer 8, kullanıcılarımıza özellikle hız, kolaylık ve güvenilirlik alanlarında diğer web tarayıcılarının sunamayacağı avantajlar getirecek.”

Tuffaha, yeni tarayıcının, hızlandırıcılar (Accelerators), web dilimleri (Web Slices) ve görsel arama önerileri (Visual Search Suggestions) gibi özelliklerinin olduğunu dile getirerek, bunlar sayesinde kullanıcıların zamandan kazanarak bilgiye daha organize bir şekilde ulaşabilmelerini sağladığını sözlerine ekledi.

Microsoft Türkiye Windows Tüketici İş Grubu Yöneticisi Alper Mestçi de, bugüne kadar internette asılsız çıkan ”Kontör dağıtma” haberlerini, Microsoft Internet Explorer 8 ile gerçekleştirdiklerinin altını çizerek, 23 Mart’tan itibaren başlatacakları ”Hediye Avı” kampanyası ile Turkcell kontör dağıtacaklarını duyurdu.

Mestçi, kullanıcıların, web dilimlerine yazılan kodları ”www.internetexplorer8kazandiriyor.com” internet sitesindeki ilgili logonun karşısına yazarak kampanyaya katılabileceklerini belirtti.

-RUTİN İŞLEMLER ATLANIYOR-

Microsoft Türkiye Windows Kurumsal İş Grubu Yöneticisi Nuri Çankaya ise yeni tarayıcının özellikleri hakkında bilgi vererek, Internet Explorer 8’in hızlandırıcılar uygulamasının rutin işlemleri atlamayı sağladığını ve bireylerin gezdikleri herhangi bir web sayfası üzerinden bir sözcüğe veya resme yaptıkları sağ tıklama hareketiyle istedikleri haritaya, e-posta adresine veya paylaşım bağlantısına anında ulaşabildiklerini belirtti.

Çankaya, tarayıcının diğer özelliklerini şöyle anlattı:

”Internet Explorer 8, web dilimleri ile kullanıcıların favori web sitelerinde düzenli olarak kullandıkları bilgileri, kullanıcıların hizmetine sunuyor. Aynı zamanda, görsel malzemeler dahil her türlü formatta bilgi araştırmanızı sağlarken oluşturulan ‘sık kullanılanlar’ ve ‘göz atma geçmişi’ üzerinden de hızlı bir bilgi taraması gerçekleştirebiliyor. Internet Explorer 8, ziyaret edilen web siteleri kayıtlarına, ön bellek alanına hiçbir kayıt düşmeden ve geride hiçbir iz kalmadan internet deneyimini sağlıyor.

İnternetteki teknoloji ve endüstri standartlarına uyumlu geliştirilen Microsoft Internet Explorer 8, internet sayfalarındaki görünümleri belirleyen stilleri otomatikleştiren CSS’i (Cascade Style Sheets), yeni sürümü CSS 2’yi, aynı zamanda Dünya Web Konsorsiyumu’nun (W3C) geliştirdiği HTML5 standardını da destekleyen ilk web tarayıcısı olma özelliğini taşıyor.”

Türkçe dahil 25 ayrı dilde aynı anda kullanıma sunulan Internet Explorer 8’in, ”www.microsoft.com/ie8” adresinden indirilebildiği de verilen bilgiler arasında yer aldı.