Türkiye’nin Hızına Yetişilmiyor!!!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, 2 ayda 930 bini aşkın numaranın taşıma işlemi için müracaat yapıldığını belirterek, ”Türkiye’deki numara taşınabilirliği hızı dünyada hiçbir yerde yok. Türkiye bu konuda dünya istatistiklerini alt üst etti” dedi.

Acarer, doküman tarayıcı üreticisi Avision ve Türk yazılım firması KodA arasında imzalanan sözleşme dolayısıyla düzenlenen ”Küreselleşme Sürecinde ve Küresel Krizde Türkiye’de Bilişim Yatırımı” konulu panelin açılışında yaptığı konuşmada, bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün Türkiye için büyük şans olduğuna inandıklarını belirterek, Türkiye’nin bu sektörde son yıllarda ciddi bir büyüme grafiği çizdiğini hatırlattı.

Sektörün toplam cirosunun sürekli arttığını belirten Acarer, kesin olmayan 2008 verilerine göre sektörün 30 milyar doların üstünde bir hacme ulaştığını bildirdi.

Global kriz nedeniyle dünyada birçok sektörde daralmaların yaşandığını anımsatan Acarer, Türkiye’de de aynı sürecin yaşandığını, ancak cirolarda veya istihdam edilen personel sayısında bir azalma olmadığını, artışın sürdüğünü söyledi.

Acarer, bilgi ve iletişim sektörünü lokomotif bir sektör olarak değerlendirdiklerini ifade etti.

Sektörde yaşanan gelişmeleri de anlatan Acarer, kısa bir kısa bir süre önce numara taşınabilirliği sisteminin uygulanmaya başladığını, bu uygulamanın sektörde ciddi bir hareketlenme meydana getirdiğini kaydetti.

2 ayda 930 bini aşkın numaranın taşıma işlemi için müracaat yapıldığını bildiren Acarer, şöyle devam etti:

”Başvurular sonucu numaraların yüzde 80’ini taşındı. Bu yazılımı yapan bir Türk firması ve bununla gurur duyuyoruz. Türkiye’deki numara taşınabilirliği hızı dünyada hiçbir yerde yok.

Türkiye bu konuda dünya istatistiklerini alt üst etti. 2 ayda milyona yakın bu işlemin yapılabilmesi ciddi bir oran, daha da önemlisi bunun bir Türk firması tarafından yapılması da önemli…”

3. NESİLİN SUNDUĞU FIRSATLAR…

3. nesil ihalesinin de gerçekleştirildiğini anımsatan Acarer, ”Umuyorum ilk çeyrek içinde lisanslar verilip el sıkışılacak” dedi.

İhale sonrasında lisans bedellerinin ön plana çıkarıldığını ifade eden Acarer, yaklaşık 1 milyar avroluk lisans bedeli alındığını, oradaki bant genişliğinin bir kısmının hala ellerinde olduğunu, bunun nasıl değerlendirileceğinin ise henüz kesinleşmediğini anlattı.

3. nesilin sektöre getireceği harekete işaret eden Acarer, 3. nesille birlikte pek çok servisin verilmesine olanak sağlanacağını, bunlarla ilgili alt yapıların sektöre ciddi bir hareketlenme getireceğini anlattı.

Operatörlerin büyük şehirlerden başlamak üzere ciddi bir alt yapı yatırımına gireceklerini söyleyen Acarer, bunun da yazılım ve donamım şirketleri için önemli fırsatlar yaratacağını kaydetti.

Ar-Ge’nin Türkiye’nin bir şansı olduğunu, Türkiye’nin bunun için uygun bir bölge konumunda bulunduğu ifade eden Acarer, ”Biz zeki bir halkız. Bu tür hizmetler bizim gibi ülkelere kayacak. Düşüncelerimizi doğru yerde kullandığımızda bu ülkenin önünü kesmek çok zor” diye konuştu.

3. nesilde sistemlerini kuracak olan bütün operatörlerin tesis edecekleri yazılımların yüzde 40’ını Türkiye’deki yazılım ve donanım firmalarından almak zorunda olduklarını anımsatan Acarer, ”İşi gücü bıraktık bununla ilgili yönetmelikleri hazırlıyoruz” dedi.

Acarer, 2009’un ilk çeyreğinde geniş bant telsiz erişim sistemleri lisansını da vereceklerini, yazılım ve donanım firmalarına yönelik benzer koşulların orada da sağlanacağını bildirdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ise İTÜ teknokentini büyütmek için önemli kararlar aldıklarını, yeni bir bina inşaatına başlayacaklarını söyledi.

Türkiye’deki patentlerin yüzde 47’sinin İTÜ teknokentinde üretildiğini belirten Şahin, bilgi teknolojileri alanında gerçekleştirilen ihracatın da önemli bir bölümünün teknokentteki şirketlerce yapıldığını kaydetti.

Avision Dünya Başkanı Thomos Sheng da tarayıcı pazarında önemli bir tedarikçi olduklarını, KodA ile birlikte çalışarak rekabetçi ürünler geliştireceklerini söyledi.

[slider title=”Kaynak”]HaberTürk[/slider]