HTML Tidy Kurulumu (Debian)


Warning: file_get_contents(http://wordpress.org/extend/plugins/w3-total-cache): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 429 Too Many Requests in /home/u989750086/domains/wpadami.com/public_html/wp-content/plugins/s-fonks/s-fonks.php on line 89

Site üzerinde W3 Total Cache eklentisni kullanmaya başladım. HTML minifier olarak HTML Tidy kullanabileceğim yazıyordu. Doğal olarak bu sıralar dosyalarımızı sıkıştırmak ve daha hızlı sayfa gezinimleri sunabilmek için önbellek sistemini kullanıyoruz. Aynı zamanda tarayıcılara daha rahat okuma kapasiteleri açmalıyız ki sitemizi ziyaret eden kullanıcılarımız rahat etsin.

Bunun için Debian 6 kurulu olan sunucum üzerinde bazı paketler kurmam gerekiyordu. Bunların neler olduğunla başlayalım.

Kurulum için gerekli paketler

  • libtidy : HTML Kod kontrolörü ve yeniden formatlayıcı kütüphanesi
  • libtidy-dev : HTML Kod kontrolörü ve yeniden formatlayıcı kütüphanesi (geliştirici paketi)
  • tidy : HTML Kod kontrolörü ve yeniden formatlayıcısı
  • php5-tidy : PHP 5 için tidy modülü

Millet HTML5 e geçiyor ne tidysi diyenleriniz olabilir. Ama Internet Explorer her ne kadar gelişse de bazı şeyleri yapamıyor :)

Yukarıda açıklamalarını verdiğim paketleri debian üzerinde kurduğumu hatırlatayım. Aynı zamanda debian tabanlı ve dpkg alt yapısını kullanan Ubuntu gibi sistemlerde de gerçerli olacaktır kurulum.

Aşağıdaki kodu kullanarak kurulumları gerçekleştirebilirsiniz. Tidyi kullanabilmek için bunu yapmanız yetmeyecek. Bununla ilgili de bilgiyi bir satır kadar aşağıda aktaracağım.

apt-get install libtidy-0.99-0 libtidy-dev php5-tidy tidy

Şayet lokalde bir makinada denemek isterseniz -ki yönetici yetkisine sahip olmanız gerekecek- şu kodu kullanın.

sudo apt-get install libtidy-0.99-0 libtidy-dev php5-tidy tidy

Kurulumlar tamamlandıktan sonra php ile derleyerek kullanabilmek için önce bunu php ayarlarınıza eklemeniz gerekmekte. Şu kod ile bunu gerçekleştiriyoruz.

./configure –with-tidy

Bunu yaptıktan sonra Apache’yi yeniden başlatın. Burada -with-tidy eklemek size php içinde tidy modülünün nimetlerini kullanma imkanı verecektir. İşlemi doğru yapıp yapmadığınızı kontrol etmek için aşağıdaki kod ile PHP içinde yüklenen modülleri listeleyin.

php -m

Bu kod sonrasında tidy listede görünüyorsa işlemi doğru şekilde yapmışsınız demektir.

Benim gibi W3 Total Cache kullanıyorsanız işinize yarayacaktır. Ya da tidy hakkında daha fazla bilgi almak isterim derseniz aşağıda linkleri ekliyorum.

Selametle

Kaynaklar:
Tidy download | SourceForge.net

http://wordpress.org/extend/plugins/w3-total-cache