5 Hayat Kurtaran SQL Komutu

WordPress kullanırken bazı durumlarda değiştirmek istediğimiz verilerin phpMyAdmin altından daha kolay ve hiçbir eklenti kullanılmaksızın düzenlenmesi mümkün. İşte bu durumlar için kullanabileceğiniz birtakım sql derlemelerini ve bunu nasıl çalıştıracağınız hakkındaki bilgileri size sunmaya çalışacağım. Yani sizin için 5 hayat kurtaran sql komutu sunacağım. Öncelikle bunu nasıl kullanacağınız hakkında ufak bir tanıtım yapayım.

SQL komutları nasıl çalıştırılır?

Bunun için önce phpMyAdmin içine giriş yapmanız gerekmekte. Cpanel kullanıcıları panellerindeki phpMyAdmin linkinden giriş yapabilirler. 5 Hayat Kurtaran SQL KomutuPlesk panel kullanan arkadaşlarda ilgili linkten bu girişi sağlayabilirler. Öncelikle bu işlemlerden önce lütfen veritabanınızın yedeğini alınız. Birşey düzeltmek isterken tüm verileri kaybetmeyelim.  Giriş yaptıktan sonra panelde veritabanınız seçip SQL butonuna tıklayarak sorgulama penceresine erişin ve aşağıda verdiğim komutlardan hangisini isterseniz çalıştırın :) Bu kadar basit. bundan sonrası kodları seçmekte :)

SQL Komutları:

1. Şifrenizi Elle Değiştirin

Şifrenizi unuttuysanız -ki bu herbirimizin başına gelebilir- MySql üzerinden aşağıdaki komutu kullanarak kendinize yeni bir şifre belirleyebilirsiniz. Yalnız burada hatırlatmak istediğim şey MD5() alanında bulunan ŞİFRENİZ ibaresini MD5 Hash olarak eklemeniz. Buradaki admin adını da hangi kullanıcı için yapmak istiyorsanız onu yazarak düzenleyebilirsiniz.

UPDATE 'wp_users' SET 'user_pass' = MD5('ŞİFRENİZ') WHERE 'user_login' ='admin' LIMIT 1;

2. İstenmeyen Yorumları Tek Seferde Silin

İstenmeyen yani SPAM youmlar tam anlamıyla baş belası olabilir. Ki bence oluyorlar da. Eğer bunun için bir eklentiniz yoksa yada bu eklentiler de bir değişikliğe yol açmıyorsa bu komutu kullanabilirsiniz.

DELETE from  wp_comments WHERE  comment_approved = '0';

3. Kullanılmayan etiketleri bulun

Etiketler arama sonuçları dahil sitemize erişimi kolaylaştıran ve etiket bulutu gibi bir olayın sitelerimizde dolanmasını sağlayan şeylerdir. Ancak artık yazmadığımız bir konuda yada kullanmadığımız etiketler var mı diye kontrol etmek için aşağıdaki sql komutunu kullanabiliriz ve gereksiz gördüklerimizi silebiliriz. Bir kenarınızda olması gerekir diye düşünüyorum.

SELECT * From wp_terms wt INNER JOIN wp_term_taxonomy wtt ON wt.term_id=wtt.term_id WHERE wtt.taxonomy='post_tag' AND wtt.count=0;

4. Yorum Bırakanların e-postalarının listesini görüntüleyin

Elbette bu komutu kullanırken “şöyle bir liste çıkarayım da bir toplu mail atayım” düşüncesini aklınızdan bile geçirmeyin. Üyelerinize ve sizi takip edenlere istemedikleri mailler göndermeyin. Ancak çok özel bir durumda yorum yapanlardan birinin mailine ihtiyaç duyarsanız kullanabileceğiniz bir komut oalrak aşağıdaki sql komutunu size sunuyorum.

SELECT DISTINCT  comment_author_email FROM  wp_comments;

5. Eklentilerinizi bir tıklama ile etkisizleştirin

Acil(!) bir durum olduğunda eklentilerinizi tek tek etkisizleştirmek yerine bir kerede bu işi yapmak için aşağıdaki tek satırlık SQL komutunu kullanabilirsiniz. Sanırım sizin için çok faydalı olacak.

UPDATE wp_options SET option_value = '' WHERE option_name = 'active_plugins';

Hepsi bu değil tabiiki ikinci seri çok yakında :))