“Devamını Oku” Kullanmanın Beş Sebebi

Çoğumuz WordPress’in ve diğer CMS sistemlerinin sahip olduğu devamını oku yani özet özelliğinin daha iyi bir okuma düzeni ve kullanıcıya seçim hakkı tanıdığını biliyoruz. Bazı durumlarda anasayfamızda yer alan onlarca yazı içinden birini seçmek yada bulmak keşmekeş halini alabiliyor. Tabii eğer yazınızda bir özet ya da devamını okumak için bir link yoksa. Hemen hemen tüm WordPress temalarında bu özellik entegre bir biçimde geliyor. Yani siz sayfa devamı (ya da yazı devamı) linkine tıklayıp “more” özelliğini aktif etmeseniz bile tema içine eklenmiş the_excerpt kodu bu işi hallediyor. Eğer temanızda bu yoksa ekleyebileceğiniz kod burada;

<?php the_excerpt(); ?>

Bu kodu temanızdaki content yani içerik alanına ekleyebilirsiniz. Dikkat edin the_content etiketini ektisiz hale getirmeniz gerekiyor. Konumuza dönecek olursak özet kullanmanın yani devamını oku kullanmanın en iyi beş nedenini aşağıda size nedenleriyle sıralıyorum. Önce bir önizleme ve sonrasında nedenleri :)

"Devamını Oku" Kullanmanın Beş Sebebi

1. Seo : Google uzun yazılardaki kelime tekrarlarını çift içerik olarak algılayabilir. Bunu engellemek için özet kullanımı bizim için önemli bir unsur olmalı.

2. Hız : Ne alaka diyebilirsiniz ama yazınıda kullandığınız resimler ve içeriklerin tümü inanın “devamını oku” olmadan daha yavaş yükleniyor.

3. Kullanıcı Seçim Özgürlüğü : Yukarıda da belirttiğim gibi kullanıcılarınıza seçme özgürlüğü verirseniz okumak istedikleri şeye daha çabuk ulaşırlar ve daha da etkin olurlar.

4. Favori ve Paylaşım : Yazılarınızdan birini okuyan kullanıcınız bunu arkadaşlarıyla paylaşmak istediğinde ya da Friendfeed, Digg gibi sitelere link eklemek istedğinde yazınızın linkini ve başlığını ikinci gelişinde direkt kopyalayabilir ve paylaşabilir. Özet oalrak görünen yazılar daha etkilidir.

5. Sayfa İzlenimi : Gerçek bir sebep olarak sayılmayabilir ama kolay okunan bir site hem size, hem okularınıza hem de robotlar tarafından size bir artı olarak dönüş yapabilir.

Sizin de eklemek istediğiniz fazladan nedenler varsa yorumlarınızı alabilirim :)