css ve js dosyalarından versiyon bilgisini kaldırmak

WordPress ve eklentiler ekledikleri stil (css) ve javascript (js) dosyalarına versiyon bilgisi eklerler. Bu versiyon bilgisi WordPress sisteminde bulunan wp_enqueue_style(), wp_enqueue_script() ve wp_register_script() gibi fonksiyonları kullanırken doldurduğunuzda dosyaların sonuna ?ver=123456 gibi bilgileri eklemiş oluyorsunuz.

Bu bazı durumlarda, örneğin gtmetrix sitesinden kontrol ettirdiğinizde size olmaması yönünde öneri getirilen bir durum. Bu versiyon bilgisi kaldırmak için tüm eklentilere ve WordPress kök kodlarına müdahalede bulunmak hem uzun, hem de riskli bir iş. Ama temanızın functions.php dosyası içerisine eklenecek ufak bir fonksiyonla bu işi risk almadan halledebiliyorsunuz.

Kod;

Aşağıda belirtilen kod temanızın ve sisteminizin en önemli dosyası olan functions.php dosyasına müdahale gerektirmektedir. Bu dosya wp-content/themes/temanızınadı/ klasöründe bulunmaktadır. Dosyaya müdahale etmeden lütfen yedek alınız.
function _dosya_versiyon_gizle( $src ){
  $parts = explode( '?ver', $src );
    return $parts[0];
}
add_filter( 'script_loader_src', '_dosya_versiyon_gizle', 15, 1 );
add_filter( 'style_loader_src', '_dosya_versiyon_gizle', 15, 1 );

Yukarıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına eklediğinizde css ve js dosyalarındaki tüm versiyon bilgisini kaldırmış olacaksınız.

Mustafa Söylemez’in şu yorumuna istinaden ek bilgi

WordPress eklentilerinde diğer kök dosyalarda ?ver=1234 gibi bilgilerin bulunması bazen size açıklar da oluşturabilir. Güncellemediğiniz bir eklenti içerisinde açık varsa ve eklenen css dosyalarında da bu eklentinin versiyon bilgisi bulunuyorsa bu kötüye kullanılabilir.

Yukarıdaki kodu direkt olarak temanızın functions.php dosyasının içerisine en sonra bulunan ?> etiketinden hemen önceye eklerseniz bu sıkıntının oluşmasının önüne geçeceksiniz. Kod gerekeni yapacaktır.

Selametle

5 thoughts on “css ve js dosyalarından versiyon bilgisini kaldırmak”

 1. Güzel bir düşünce.. Bu versiyon bilgisinin ne amaçla eklendiğini de belirtsen çok iyi olurdu.

  1. Onur,

   Dosyaların sonuna eklenen versiyon bilgisi genel anlamda, eklenen javascript, css vb dosyaların versiyonlarını belirtmek içindir. Ama bazen eklentilerin versiyonları da eklenebiliyor bu dosyaların içine. WordPress css dosyalarına 3.6.1 veya hangi versiyonsa onu basıyor.

 2. kod versiyonları kapatıyor ancak şöyle bi durum var eğer kullanmak isteyenlerin sitelerinde google dan çekilen font face dosyası varsa dosya yapısını bozuyor ve font dosyası çalışmıyor.kullanacak arkadaşlar bu olayı göz önünde bulundursun.

Comments are closed.