Facebook Sayfa Beğenen Kişileri Göstermek

Başlıktan da anlaşılacağı üzere Facebook sayfanızı beğenen kişilerin sayısını blogunuz içerisinde metin olarak gösterebilirsiniz. Bunu facebook sosyal eklentisini kullanmadan, sadece basit bir kod ile gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda kodu size aktaracağım. Öncelikle Sayfanızın (Facebook sayfanızın) ID numarasını bilmeniz gerekmektedir. Eğer sayfanıza bir isim atadıysanız (örn: facebook.com/sayfamin-adi) bu idyi öğrenmenin basit bir yolu var.

Facebook Sayfa ID Öğrenmek

Öncelikle facebook sayfanızı ziyaret ediniz. Yöneticisi olduğunuz için sağ tarafta Sayfayı Düzenle butonu var (Resim 1) Ona bastığınızda tarayıcınızdaki adres değişecektir. Orada görüğünüz linkte (Resim 2 içindeki işaretli alan) ?id=sayfa idsi ile belirtilen alanı seçmeniz gerekmektedir. Bütün olay budur.

Resim 1

Facebook Sayfa Beğenen Kişileri Göstermek

Resim 2

Facebook Sayfa Beğenen Kişileri Göstermek

Hemen ardından şu aşağıdaki kodu temanızda istediğiniz herhangi bir yerde düzenleyip ekleyebilirsiniz. Kodun başına ve sonuna php etiketlerini eklemeyi unutmayınız.

İşte Kod;

<?php
$page_id = "SAYFA-ID-KODUNUZ";
$xml = @simplexml_load_file("http://api.facebook.com/restserver.php?method=facebook.fql.query&query=SELECT%20fan_count%20FROM%20page%20WHERE%20page_id=".$page_id."") or die ("a lot");
$fans = $xml->page->fan_count;
echo $fans;
?>

Yukarıdaki kodu düzenlerken lütfen Facebook Sayfa ID ‘nizi ekleyiniz.

DÜZELTME: Eklentiden kaynaklanan kod eksikliği oluşmuş. Düzeltildi.
Hadi Selametle.

Yazının Orjinali: Kaynak İçin Tıkla