Google Resimlerimi indexlemesin!

Evet bazı blog kullanıcısı arkadaşlarım (kendilerine ait bir domain alanlar) Google Resim indexlemesini engellemek istiyorlardı. Onların gözünde biraz maalesef, biraz sevinçle “Herşeyi Bilen Adam” olduğumdan biraz araştırma yapmak zorunda kaldım :) Aslında eğlenceli ve güzel bir araştırma oldu. WordPress değişikliklerini severim. Burada da Blogunuzda google resim aramasını nasıl kapatacağınızı göstereceğim. Bunu yapmak için aşağıda belirttiğim dosyaların yedeklerini almayı unutmayın. Yanlış birşey yaparsanız sıkıntı çekersiniz :) Buyrun…

Kodlar

Aşağıdaki kodu

tagından sonra gelenheader.php dosyasını editleyeceğiz.<meta name="robots" content="noimageindex">

Bütün yapmanız gereken bu. Böylece Google sizin el emeği verdiğiniz resimlerinizi indexleyemeyecek ve bunları herkes edinemiyecek.

Eğer…

Eğer images klasörü altında birsürü resminiz varsa Google Robots.txt içinde değişiklik yaparak bunu da engelleyebilirsiniz :)

Sadece resimlerinizi koyduğunuz images klasörünü robotlara engellemek istiyorsanız;

User-agent: *
 Disallow: /images/

Yok baba ben gider upoads klasörümde tutarım ama arada images e de koyduğum oluyor” diyorsanız;


User-agent: *
Disallow: /images/
Disallow: /uploads/

Hepsi Bu…

3 thoughts on “Google Resimlerimi indexlemesin!”

  1. Merhaba dilek,

    Geç geri dönüş yaptığım için özür dilerim ama çok yoğunum bu aralar.

    .htaccess dosyasının en alt kısmına Options +FollowSymLinks -Multiviews -Indexes olarak girebilirsin. Options kısmında hali hazırda +FollowSymLinks vb gibi bir ayar varsa sadece -Indexes eklemen yeterli olacaktır. Klasörlere erişim izni kaldırılacak ve verdiğin linkteki gibi klasör içeriği görüntülenemeyecektir.

Comments are closed.