Günlük Sitenizin Başarısız Olmasının Arkasındaki 10 Neden

Dilimize tam çevrilmesi konusunda tartışma olan bu Blog cümlesini Türkçe’ mize uygun halde “bloğunuzun” yazmak bana biraz acayip geldi. Bende başlıkta Günlük Sitenizin cümlesini kullandım. Aşağıdaki Türkçe’ ye çevrilmiş makale içerisinde günlüğünüzün internet ortamındaki trafikten mahrum kalmasının 10 nedenini bulacaksınız. Bu tabiiki değişik düşünceler doğurabilir ancak düşündüğünüzde olabilecek en iyi nedenlerin ortaya koyulduğunu göreceksiniz.

Bu yazı Edward Khoo‘nun DailyBlogTips sitesine yardımcı yazar olarak yazmış olduğu şu yazıdan çeviridir. Çeviri benim tarafımdan en anlaşılacak düzeyde çevrilmiştir.

1. Kopya içerik kullanıyorsundur. Bazı sitelerden yazılar, dosyalar ve benzeri içerik alıntılayabilir, onların içerisindeki birçok şeyle oynayabilir ve değiştirebilirisin. Hatta geribesleme göndererek  linkleri de verebilirsin Bunu yapabilirsin, ama yapmasan daha iyi edersin. Eşsiz içerik olmazsa siten bir hiç olur.

2. Siten Sıkıcıdır. Beni ilgilendiren, benim istediğim, öğrenme dürtümü ateşleyecek şeyler yazmıyorsundur. Bu senin siten ama okuyan benim. Eğer bana öğretmiyorsan, bana birşeyler katmıyorsan, beni sıkıyorsun demektir.

3. Siten senin hayatını anlatıyordur. Sitendeki kendine ait içerik çok ise ve bana fazla birşey gösteremiyorsa önemsiz hale gelebilir. Seni tanımıyorum ve bana kendin hakkında anlattıkların benim için pek de birşey ifade etmiyor. Bana kendini anlatma, bana gerçekleri, gerçekle bağdaşan hikayeleri anlat.

4. Olamaz! Senin en sevdiğin müzik, hemde otomatik çalıyor. İnternette gezinen insanların yarısı sitelere girdiklerinde otomatik çalan müzikleri sevmiyor. Heleki bu sadece senin sevdiğin, kendine yakın gördüğün bir müzikse. Sitene müzik koymasan iyi edersin.

5. Bedava Resim Kullanıyorsundur. Bunun görüntüsünü bir kilometre öteden alabilrim. Gülümseyen bir model, piknik yapan sevimli bir aile. Hepsi bedava lisansa sahip başkalarının yapıtları. Ne ekersen onu biçersin!

6. Okumak istediğim şeyi sitende bulamıyorumdur. Sayfalar sayfalar boyunca senin iki ay önce yazdığın yazıları aramak için çaba sarfediyorum. En sonunda buluyorum ama bir site içerisinde kategori ve arama sistemi olması en iyisi.

7. Tamamiyle kötü yazıyorsundur. Yazı sitilin güzel, yazdıkların da okunabilir düzeyde ama sen sitende o kadar çok tipografi ve eksik karakter, yanlış yazılmış kelimeler kullanıyorsun ki okumak bile imkansız!

8. Kafadan Sallama Yazıyorsunuzdur. Bunun için bir program kullanmıyor olabilirsin ama bunu yapmak, başka sitelerden yazı araklamaktan daha beter. Kendi cümlelerini kullanıyorsun ama Papaz her zaman pilav yemez. Ya ilgi çekici birşeyler yaz ya da eve git!

9. Ayda bir yazıyorsundur. Sitene geliyorum, belki yeni birşeyler görürüm diye. Ama hep aynı içerik, ayda yılda bir yazıyorsan yazıyorsun. Benim sana tavsiyem, sitedeki içeriğini en az haftada iki kere güncelle.

10. Siten diğer 12245234215 siteye benziyordur. WordPress sistemi içerisinde binlerce tema ve diğer eklentilerin seçenekleri var. Bunlardan birini kullanabilirsin. Diğer hazır site sağlayan sistemlerin görünümleri gibi bir siteye sahip olmayı bırak.

Elimden geldiğince çevirdiğim bu yazıyı okurken birkaç tanesinin kendi sitemdeki yaptığım hatalar olduğunu ben de farkettim. Büyük ihtimalle yakında bazı değişiklikler olacak. Hepinize iyi akşamlar…