Günlük Sitenizin Başarısız Olmasının Arkasındaki 10 Neden

Dilimize tam çevrilmesi konusunda tartışma olan bu Blog cümlesini Türkçe’ mize uygun halde “bloğunuzun” yazmak bana biraz acayip geldi. Bende başlıkta Günlük Sitenizin cümlesini kullandım. Aşağıdaki Türkçe’ ye çevrilmiş makale içerisinde günlüğünüzün internet ortamındaki trafikten mahrum kalmasının 10 nedenini bulacaksınız. Bu tabiiki değişik düşünceler doğurabilir ancak düşündüğünüzde olabilecek en iyi nedenlerin ortaya koyulduğunu göreceksiniz.

Bu yazı Edward Khoo‘nun DailyBlogTips sitesine yardımcı yazar olarak yazmış olduğu şu yazıdan çeviridir. Çeviri benim tarafımdan en anlaşılacak düzeyde çevrilmiştir.

1. Kopya içerik kullanıyorsundur. Bazı sitelerden yazılar, dosyalar ve benzeri içerik alıntılayabilir, onların içerisindeki birçok şeyle oynayabilir ve değiştirebilirisin. Hatta geribesleme göndererek  linkleri de verebilirsin Bunu yapabilirsin, ama yapmasan daha iyi edersin. Eşsiz içerik olmazsa siten bir hiç olur.

2. Siten Sıkıcıdır. Beni ilgilendiren, benim istediğim, öğrenme dürtümü ateşleyecek şeyler yazmıyorsundur. Bu senin siten ama okuyan benim. Eğer bana öğretmiyorsan, bana birşeyler katmıyorsan, beni sıkıyorsun demektir.

3. Siten senin hayatını anlatıyordur. Sitendeki kendine ait içerik çok ise ve bana fazla birşey gösteremiyorsa önemsiz hale gelebilir. Seni tanımıyorum ve bana kendin hakkında anlattıkların benim için pek de birşey ifade etmiyor. Bana kendini anlatma, bana gerçekleri, gerçekle bağdaşan hikayeleri anlat.

4. Olamaz! Senin en sevdiğin müzik, hemde otomatik çalıyor. İnternette gezinen insanların yarısı sitelere girdiklerinde otomatik çalan müzikleri sevmiyor. Heleki bu sadece senin sevdiğin, kendine yakın gördüğün bir müzikse. Sitene müzik koymasan iyi edersin.

5. Bedava Resim Kullanıyorsundur. Bunun görüntüsünü bir kilometre öteden alabilrim. Gülümseyen bir model, piknik yapan sevimli bir aile. Hepsi bedava lisansa sahip başkalarının yapıtları. Ne ekersen onu biçersin!

6. Okumak istediğim şeyi sitende bulamıyorumdur. Sayfalar sayfalar boyunca senin iki ay önce yazdığın yazıları aramak için çaba sarfediyorum. En sonunda buluyorum ama bir site içerisinde kategori ve arama sistemi olması en iyisi.

7. Tamamiyle kötü yazıyorsundur. Yazı sitilin güzel, yazdıkların da okunabilir düzeyde ama sen sitende o kadar çok tipografi ve eksik karakter, yanlış yazılmış kelimeler kullanıyorsun ki okumak bile imkansız!

8. Kafadan Sallama Yazıyorsunuzdur. Bunun için bir program kullanmıyor olabilirsin ama bunu yapmak, başka sitelerden yazı araklamaktan daha beter. Kendi cümlelerini kullanıyorsun ama Papaz her zaman pilav yemez. Ya ilgi çekici birşeyler yaz ya da eve git!

9. Ayda bir yazıyorsundur. Sitene geliyorum, belki yeni birşeyler görürüm diye. Ama hep aynı içerik, ayda yılda bir yazıyorsan yazıyorsun. Benim sana tavsiyem, sitedeki içeriğini en az haftada iki kere güncelle.

10. Siten diğer 12245234215 siteye benziyordur. WordPress sistemi içerisinde binlerce tema ve diğer eklentilerin seçenekleri var. Bunlardan birini kullanabilirsin. Diğer hazır site sağlayan sistemlerin görünümleri gibi bir siteye sahip olmayı bırak.

Elimden geldiğince çevirdiğim bu yazıyı okurken birkaç tanesinin kendi sitemdeki yaptığım hatalar olduğunu ben de farkettim. Büyük ihtimalle yakında bazı değişiklikler olacak. Hepinize iyi akşamlar…

4 thoughts on “Günlük Sitenizin Başarısız Olmasının Arkasındaki 10 Neden”

 1. Merhaba, Bir Blog Sahibi Olarak, Paylaşımınızı Çok Faydalı Buldum. Çok Teşekkürler. Yapılmış Tespitlerin Çoğuna, Bende Koşulsuz Katılıyorum Ama Belki De En Önemli İki Madde 1 ve 5 Üzerinde Düşünülmesi Lazım.
  Blog Yazarlığı Ve Blog Sahipliği Öncelikle Ayrılmalı Belkide. Ben Kendimi Bir Blog Sahibi Olarak Görüyorum Zira Ne Kendimden Bahsetmeyi Severim Ne De Yazmayı! Ben Hoşuma Giden Şeyleri Paylaşmayı Amaçlıyor Ve Belli Türlerdeki Blog İçeriğini Bir Araya Topluyorum.
  Yukarıda Ki Maddelerden 1 Ve 5 Blog Yazarlarını İlgilendirir Diye Düşünüyorum. Blog; Bence Bir Günlük Değil. Blog, Web Kütüğü'dür (Weblog), Paylaşmayı Amaçlar. Bu Yüzden Geribesleme (Trackback) Var. Son On Yıldır, Blog Mantığı Bu Yönde Gelişti. Ve Thumblr Sadece Beğendiğin Resimleri, Hazıra Paylaşmak Üzerine Kuruldu. Blog'un İngilizce Manalarından Biride; İçerik Paylaşımıdır.
  Edward Khoo Kimdir? Bahsi Geçen Sitede Misafir Olarak Bir Yazısı Yayınlanmış. Ve Tamamiyle Weblog Türü, Yani Hepimizin Yaptığı Gibi, Bazen Yazan, Bazende Beğendiği Fotoğrafları Ve Yazıları Paylaşan Biridir. http://edwardkhoo.com/
  Yani Edward Khoo'nun Tavsiyelerine Uyar, Kendi Yolumu Çizerim.
  Saygılarımla.
  Sedat Kurtuluş

  1. Teşekkürler Sedat.
   Senin söylediklerine tamtmiyle katılıyorum. 1 ve 5. maddeler benim gibi Blog yazarlarının dikkat etmesi gereken şeylerden. Ben ilk olarak bu siteyi WordPress ve Ben diye açmıştım ama sonradan birçok şeyi katmayı denedim. Sanırım "Ben" olayını biraz abartmışım :) Bunlar düzeltilmeyecek şeyler değil. Edward Khoo hakkında bilgi vermeyi unutmuşum :) Link iyi oldu.
   Blog cümlesinin karşılığı Türkçe ye göre tartışmalı ama tabiiki Weblog açıklayıcı nitelikte.
   Yorumların için teşekkür ederim.
   Takibimdesin :)

 2. Ben Teşekkür Ederim, Serkan. Sebeple, Siteni Keşvetmiş Oldum. Yeni Yazılarını Merakla Bekliyorum… Bu Arada "Ben olayını biraz abartmışım." Demişsin, Bence Abartılı Bir Taraf Yok. İzlemeğe Aldığım Blogları; Yazılanlar Kadar, Yazarları İçin De Takip Ederim.
  Saygılarımla.
  Not: Sitenin Tasarımında Ki Değişim Hemen Gözüme Çarptı. Sanırım Yazı Alanının En Solda Durması Çok Daha İyi Görünmesini Sağlıyor.

 3. <p style="text-align: justify;">:) Amacım insanlara yardım etmek. Sitenin hiti falan çok umrumda değil aslında. Freelance çalışınca (+ başka bir işte de çalışmak gerekiyor) çok fazla vakit bulamıyabiliyorum. Şimdi yapmam gereken şeyleri listeledim. İlk iş temaydı. Güzel bir düzenleme yapmaya çalışacağım biraz jquery felan :) Bakalım yeni yazılar için hangi değerli kaynakları bulacağım :) İyi Akşamlar. Yatma vakti geldi :)

Comments are closed.