Gutenberg - WordPress için yeni bir editör

Gutenberg – WordPress için yeni bir editör


Notice: Undefined index: short_description in /home/u989750086/domains/wpadami.com/public_html/wp-content/plugins/s-fonks/s-fonks.php on line 241

WordPress versiyon 4.8 ile birlikte çok fazla yenilik getirmeyi başarmıştı. Bileşenler içerisindeki değişiklikler en önemlilerden bir tanesi olarak görülmüştü. Ancak 4.8 yayınlanmadan önce yeni bir editör geliştirildiği ve bunun WordPress çekirdek kodlarına yakın süreçte ekleneceği konusunda haberler vardı. Gutenberg işte bu editör.

Gutenberg Nedir?

WordPress için oluşturulan ve “distraction-free” yani dikkat dağıtımının önüne geçecek bir tasarıma sahip olan yeni WordPress yazı editörüdür. Daha öncesinden ve daha doğrusu aktif olarak TinyMCE editörü kullanıyoruz. Geliştirilebilir bu editör güzel ancak bazı dezavantajları da olabiliyor. Gutenberg ile daha iyi bir deneyim sunulması hedefleniyor.

Şu an için beta sürümü yayınlanan editör gün geçtikçe kullanılabilir hale geliyor. Şu an WordPress eklenti alanında eklenti olarak bulabileceğiniz editör tamamıyla makale yazma alışkanlığınızı değiştireceğe benziyor.

Aşağıda ilk deneyimim hakkında (Gutenberg eklentis ile) gif göreceksiniz. Şu an görsel ve metin alanı (Tiny MCE) var ancak Gutenberg ile bu alan daha fazla iyileştirilmiş. Resim araçları, metin araçları, ve hatta grid bir düzen oluşturmanıza imkan sağlayan bir editör haline gelmiş.

Gutenberg - WordPress için yeni bir editör

Gif alanından görebileceğiniz üzere tamamıyla beyaz bir alan ve şimdi kullandığımız ve alıştığımız makale yazma düzeninden çok farklı bir yeni yazı alanına sahip olacağız. Burada her blok ayrı ayrı düzenlenebilir şekilde. Mesela görsel düzenleme aşağıdaki gibi.

Gutenberg - WordPress için yeni bir editör

Ve buna ek olarak metin düzenleme alanı da direkt olarak “inline”, yani yazı blok kısmı ile birlikte geliyor.

Gutenberg - WordPress için yeni bir editör

Kısa kodlar olarak adlandırabileceğimiz import alanı ise hem medya, hem embed gibi ayrı özellikleri destekler halde. Bunlar hızlı makale oluşturmak için çok fazla avantaj sağlayacaktır.

Gutenberg - WordPress için yeni bir editör

Yukarıda da belirttiğim gibi eklenti şu an beta. Aktif siteler üzerinde kullanılmasını tavsiye etmiyorum. Aynı şekilde github üzerinde de bu uyarıyı yapıyorlar. WordPress 5.0 sürümüne yetiştirmeyi umuyorlar.

Eklentiyi aşağıdaki alandan indirebilirsiniz. Bu sırada github üzerinden katılmak, geri bildirimde bulunmak için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Github Sayfası : Github
Hata bildirmek ya da istekte bulunmak için : Issues – Github

Gutenberg v.18.6.0

Eklenti Adı Gutenberg
Güncel Versiyon 18.6.0
Eklenti Yazarı Gutenberg Team
Min. WP Versiyonu 6.4
Maks. Uyumluluk 6.5.4
Son Güncelleme 2024-06-20 6:06am GMT
Toplam İndirilme 42,392,767
Açıklama
WordPress Veritabanı WordPress.org Üzerinde Görüntüle