IE6 Kullanıcılarına Başka Bir Site İçeriği Göstermek

Şimdi başlık biraz acaip oldu biliyorum :) Ama şöyle açıklayayım. WPFunc içerisinde IE6 için varsayılan temayı göstermek ile ilgili varolan bir yazının altına yorum olarak IE6 kullanıcılarına yazılarımı nasıl göstermeyebilirim diye bir soru gelmiş. Bende içeriğin tarayıcıya göre nasıl değiştirilebileceği üzerine bir kod hazırladım onun cevabı olarak aktardım. WPFunc üzerindeki yazı bu yazıyla aynı zamanda yayına girecek. Friendfeed üzeriden beni takip edenler ve Facebook kullanıcıları anında görebilecek olayı yani :) Neyse bunu biz kendi sitelerimizde de kullanabiliriz. Şöyle anlatmaya başlayayım.

Öncelikle bunun mantığı şu. eğer kullanıcı Internet Explorer 6 kullanıcıysa onu başka bir sayfa ile karşılıyoruz. onu da şu kodla yapıyoruz. Aslında bu kodu iki veya daha fazla single.php kullanmak için oluşturduğum koddan geliştirdim. O yazıya da şurdan ulaşabilrisiniz. Başlayalım artık :)

[notice type=alert]Başlamadan önce temanızın index.php dosyasının yedeğini alın. Sonra “Serkan söylemedi vah vah” olmasın. Ha bide burda default temanın dosyalarını kullandım. Sizin temanız biraz farklı olabilir.[/notice]

Başlamadan önce temanızdaki index.php dosyasından iki tane kopya alın. Sonrasında bunlardan birini index-ie6.php ve index-real.php olarak isimlendirin. Sonra bu dosyalarla ne yapacağınzı da anlatacağım. Bunların kopyasını aldıktan sonra temadaki index.php dosyasının içine şu kodu yerleştirin. Dosyadaki tüm kodları silin ha. Sadece aşağıdakiler olsun.

<?php
if (strpos($_SERVER['HTTP_USER_AGENT'], 'MSIE 6') !== false) {
include(TEMPLATEPATH . '/index-ie6.php'); }
else { include(TEMPLATEPATH . '/index-real.php');
}
?>

Dosya tamam, kaydedin ama atmayın ftpye. Bunu yaptıysanız işimizin yarısı bitti demektir. Sonra index-ie6.php dosyasını açın ve aşağıdaki kodlarda gördüğünüz gibi yapın dosyayı.

<?php
/**
 * @package WordPress
 * @subpackage Default_Theme
 */

get_header(); ?>

	<div id="content" class="narrowcolumn" role="main">
<div><h3>Internet Explorer 6 Kullanıyorsun. Oldu mu ama şimdi? Göstermiyorum yazıyı felan!</h3></div>

	</div>

<?php get_sidebar(); ?>

<?php get_footer(); ?>

Bunun dışında bi değişiklik yok. index-real.php dosyasını değiştirmeyin sakın. O asıl dosya. olduğu gibi kalacak.

Galeri resimleri halinde ekledim çalıştığının ispatını: Hadi iyi günler. Akılnıza takılan birşey varsa sorun ha :)

6 thoughts on “IE6 Kullanıcılarına Başka Bir Site İçeriği Göstermek”

  1. Teşekkürler. Tam da bunu arıyordum. Hostta ilk verdiğiniz kod ile yaptığım http://www.matematiktutkusu.com/table/index.php çalışmıyor. localde çalışıyor neden olabilir. http://www.matematiktutkusu.com/table/index-ie6.p… ve http://www.matematiktutkusu.com/table/index-r.php bunlar çalışıyor ama . http://www.matematiktutkusu.com/table/index.php dosyanın içeriği http://www.matematiktutkusu.com/table/index.php.t… burada bi problem görünmüyor ama.

  2. Dostum bu düzenleme WordPress için. Sen sanırım Data Life Engine gibi bir sistem kullanıyorsun. Bunu kendi sitene göre ayarlarsan sıkıntın kalmaz diye düşünüyorum. Localde denediğin sistem WordPress miydi? Biraz daha açıklarsan sevinirim. Eğer wordpress değilse ona uygun bir kod yazabiliriz.

  3. Halledim Arkadaşım. Teşekkürler. Zahmet verdim. iyi çalışmalar.

  4. evet onu bahsetmeyi unuttum. Ben sistemlerden bağımsız kullandım.Yukarıda verdiğim linkler wp ve dle den bağımsız. sadece php. http://www.matematiktutkusu.com/table/index.php dosya açılmıyor hostta. HTTP_USER_AGENT agent problemmi çıkarıyor acaba. tek sıkıntı index.php de. index-ie6.php ve index-r.php düzgün çalılıyor. index.php nin içindeki kodlarda bi problem yok değil <a href="http://(http://www.matematiktutkusu.com/table/index.php.txt” target=”_blank”>(http://www.matematiktutkusu.com/table/index.php.txt ) mi ?

  5. Bazılarında dediğiniz gibi çalışıyor ama bazılarında çalışmıyor bendede aynı sorun devam etmekte.

Comments are closed.