İşinizi Kolaylaştıracak 3 WordPress Kodu

WordPress içerisinde temamızda bulunan functions.php dosyası üzerinde değişiklik yaparak birçok özelliği ekleyebileceğimizi veya çıkarabileceğimizi daha önceden sizlere aktarmıştım. Keza çoğunlukla da bu şekilde yazılar yazıyorum :). Şimdi sizlere işinize yarayacağını düşündüğüm 3 adet kod parçacığı sunuyorum. Bunlarla sitenize -genel anlamda yönetim paneline ve RSS alanına- bir iki özellik eklemiş olacağız.

Bu kodlar ile beraber sitenizin teması içinde bulunan functions.php dosyasını düzenleyeceksiniz. Bu dosya sizin temanız için önemli olduğundan lütfen işlemlere başlamadan dosyanızın yedeğini alınız. Dosyanız /wp-content/themes/sizin-temaniz/ içinde yer almaktadır. Kodları functions.php içindeki en son satırın yani ?> kodundan önce ekleyin.

1. Yönetim alanı yazı editörü yazıtipini değiştirmek

Aşağıdaki kodu temanızdaki functions.php içerisine ekleyerek yazı yazarken görmek istediğiniz yazıtipini belirleyebilirsiniz. Yazıtipini font-family alanından sonra yazabilirsiniz.

2. RSS içerisine önizleme resmi eklemek

Yazınızda önizleme resimleri -daha doğrusu thumbnail- kullanıyorsanız RSS alanında bunların olmadığını farketmişsinizdir. Eklemek için aşağıdaki kodu temanızdaki functions.php dosyası içerisine ekleyin.

3. RSS’i kaldırmak

RSS karşıtı mısınız? Ya da RSS ile ilgili bir sıkıntınız mı var. O zaman kullanıcılarınızı sitenize gitmeye ikna için bu kodu kullanabilirsiniz. Aşağıdaki kodu temanızdaki functions.php içerisine ekleyin 🙂 Daha basit bir yol bilen parmak kaldırsın 🙂

Selametle