Kullanıcılara Özel İçerik

Yazınızın içerisindeki bazı şeyleri sadece giriş yapmış kullanıcılarınıza göstermek isterseniz aktaracağım kod tam size göre. Aşağıdaki fonksiyon ile birlikte yeni bir kısa kod (shortcode) oluşturup bu kodun arasındaki tüm içeriği sadece kayıtlı ve giriş yapmış olan kullanıcıların görmesini, diğer kullanıcıların görmemesini sağlayabilirsiniz. Kullanıcılara özel paylaşım ve içerik mantığı :)

Bu kod ile beraber sitenizin teması içinde bulunan functions.php dosyasını düzenleyeceksiniz. Bu dosya sizin temanız için önemli olduğundan lütfen işlemlere başlamadan dosyanızın yedeğini alınız. Dosyanız /wp-content/themes/sizin-temaniz/ içinde yer almaktadır.

İşte Kod;

Aşağıdaki kodu temanızın functions.php dosyası içerisine ekleyiniz. Lütfen yedek almayı unutmayınız.

function kullanici_kontrol_kisakod( $atts, $content = null ) {
	 if ( is_user_logged_in() && !is_null( $content ) && !is_feed() )
		return $content;
	return '';
}

add_shortcode( 'kullanici', 'kullanici_kontrol_kisakod' );

Kullanım;

[kullanici]Bu kısa kodun içerisindeki yazı sadece kayıtlı kullanıcılara görünecektir.[/kullanici]

Bu kısa kodu yazınızı yazarken içeriğin başına ve sonuna ekleyin.. Evreka! İşte sadece kayıtlı kullanıcıların görebileceği içeriğiniz oluştu.

Selametle

6 thoughts on “Kullanıcılara Özel İçerik”

 1. kullanıcı kontrolü nasıl yapılır ? yani login yapmış kullanıcı ahmet ise bu içeriği, mehmet ise başka içeriği gibi

  1. Özgür çok basit bir yöntem ile. Bunu yukarıdaki koda da uyarlayabilmen kolay. Ancak sayfalarda ya da içerik sayfalarında (single.php vb.) kullanman daha iyi olabilir.

   < ?php global $user_login; 
   get_currentuserinfo(); 
   if ($user_login=='kullanici_adi_1') {echo 'Hoşgeldin';} elseif ($user_login=='kullanici_adi_2') {echo 'Merhaba';} else {echo 'Ziyaretçi';} 
   ?> 
   

   Yukarıda $user_login tanımlayarak eğer değer verdiğimiz 'kullanici_adi_1' eşit ise şunu yaz ama değil de başkasıysa (elseif) şunu yaz, hiçbiri değilse (else) şunu yaz diyoruz. Kullanırken ?php den önceki ve en sonraki ? dan sonraki boşlukları kaldır.

 2. tavsiyen için çok teşekkür ederim. bunu hemen deniyorum :)

 3. Merhaba

  Bunu şöyle yapabilir miyiz? Kullanıcılar içeriği üye olmadan göremesin fakat Google gibi arama motorları görebilsin.

  1. Google ve diğer arama motoru sitelerine üyelik ve/veya istisnalar tanımanız gerekir bu durumda. Robotlar kullanıcı adı ve şifre girmezler. Birkaç farklı şekilde mümkün olabilir ama oturup araştırma yapmak lazımdır.

Comments are closed.