Quick Cache & Jetpack Mobile Theme

WordPress’i geliştiren yegane eklentilerden biridir Jetpack by WordPress.com ve bunun yanında Quick Cache. Bu eklenti içerisinde paylaşım butonlarından tutun da Mobil tema özelliğine kadar birçok şeyi bulabilirsiniz. Self-hosted (bireysel barındırma) olarak tanımlanan sitelerimize blog vb. kurarken altyapı olarak kullandığımız WordPress içinde çoğu zaman hız kazanmak için Cache (ön bellek) hizmeti sağlayan eklentiler kullanıyoruz.

Benim kullandığım eklenti Quick Cache olarak bilinen, çok fazla uğraş gerektirmeden işini güzel yapan bir eklenti. Jetpack’ın gücü ve Quick Cache hızı işin içine karıştığında siteniz daha bir güzelleşiyor.

Yazının başlığından ve baştaki cümlelerinden anlatmak istediğim şey şu. Quick Cache işini yapıyor yapmasına ama son süreçte artan akıllı cep telefonlarının (bilgisayarları mı deseydim :-] ) oluşturduğu bir mobil gezinti durumu da var. Jetpack içinden mobil temanızı bile açsanız telefondan sitenize erişenler normal tasarımınızı görmeye devam ediyorlar.

Bunu önlemek için Quick Cache içerisinde ufak bir ayarlama yapmak gerekiyor. O da eklenti ayarları içerisinde bulunan bir bölüme bilinen telefonların tarayıcı tanımlarını -daha doğrusu bilinen mobil tarayıcı tanımlarını- eklemek. Bu durumda quick cache istek yapan tarayıcıları süzüyor ve mobil olanlara sitenizin ön belleğe alınmamış ama Jetpack ile ayarlanmış mobil arayüzünü gösteriyor.

Nasıl Yaparım?

Quick Cache kurulum sonrası sol taraftaki menüye kendine ait bir erişim alanı ekler. O alanda bulunan Quick Cache -> Config Options bölümüne girmeniz gerekmekte. Karşınıza çıkan ayar panelinden aşağıda resmini eklediğim No-Cache User-Agent Patterns alanını yanındaki + butonuna basarak genişletin. Bu alanda şimdilik sadece w3c_validator bulunmaktadır. Şöyle ki;

Bu alana mobil tarayıcı tanımlarını ekleyelim. Her satır bir tarayıcı tanımı olacak şekilde. Yani her tanımdan sonra ENTER tuşuna basmamız gerekmekte. Benim kullandığım liste aşağıda;

iphone
ipod
incognito
webmate
android
dream
cupcake
froyo
blackberry9500
blackberry9520
blackberry9530
blackberry9550
blackberry 9800
blackberry 9850
blackberry 9860
blackberry 9780
blackberry 9790
blackberry 9900
blackberry 9930
blackberry 9350
blackberry 9360
blackberry 9370
blackberry 9380
blackberry 9810
iemobile/7.0
iemobile/9.0
webos
s8000
bada
googlebot-mobile
adsbot-google

Quick Cache Ayarları

Bu Listeyi olduğu gibi eklediğinizde –w3c_validator tanımını silmeden– aşağıdaki resim gibi [resimlere birşey olmuş kaldırmak zorunda kaldım] bir görüntü oluşacak.
Bundan sonra tek yapmanız gereken Save All Changes butonuna basmak. Ayarlar kaydedildiğinde Quick Cache sizin adınıza ön belleği bir kere temizleyecektir. Ama içiniz rahat etmezse sağ üst köşede bulunan Clear Cache butonuna bir kere de siz basın.

Bu düzenleme ile birlikte mobil telefona sahip ziyaretçileriniz sitenizi Jetpack ile güçlendirilmiş mobil arayüz ile ziyaret edecekler. Sizin de elinizde bunlardan daha farklı mobil taryıcı listesi var ise lütfen yorumlarda iletiniz.

Selametle.