Koding.com üzerinde phpmyadmin yüklemek

Fatih Toprak‘ın şuradaki yazısında beni mimlemesi üzerine gecenin bu vaktinde size uykulu kafayla koding.com hesabınızdaki VM (Virtual Machine) üzerine kurulu linux sunucunuza phpMyAdmin bağlamayı göstermeye çalışacağım.

Öncelikle Fatih’in yazısını okuyarak MySQL serveri kurmuş olduğunuzu varsayıyorum. Eğer kurmadıysanız öncelikle MySQL sistemin kurulu olması gerekliliğini tekrar hatırlatıyorum.

Kurulum

Kütüphaneden kurulum

phpMyAdmin kurulumunun iki yöntemi var. Bunlardan ilki kurulum kütüphanesinden yararlanmak ki, Koding.com Ubuntu Server kullanmakta. Bu işimizi çok kolaylaştırıyor. Çünkü kaynak kütüphane yayınları içerisinde halihazırda phpmyadmin kurulumu bulunmakta. Tek yapmanız gereken aşağıdaki kodu terminal penceresini açıp yazmak. Sonrasında karşınıza gerekli bilgi ve soru ekranları çıkıyor. (Ben daha önceden bu işlemleri yaptığım ve Fatih beni bütün olaylardan sonra mimlediği için ekran görüntüsü ekleyemiyorum.)

Gerekli Kod;

sudo apt-get install phpmyadmin

Bu kodu eklediğinizde öncelikle sistem yönetici şifrenizi girmenizi isteyecek, sonrasında karşınıza phpMyAdmin kurlum için gerekli alanlar çıkacak. Sizden yönetici (root) şifresi gibi bilgiler istenecek ki, lütfen bunları doğru girin. Daha sonra web üzerinden http://koding.comhesabınız.kd.io/phpmyadmin yolundan giriş yapabilir ve kullanıcılarınız için veritabanları ve kullanıcılar oluşturabilirsiniz.

Bu sırada 404 gibi hata alırsanız ufak bir symlink (Sembolik Link) hatanız olmuş olabilir. Öncelikle aşağıdaki kod ile phpmyadmin yerini bularak sembolik bir link oluşturmanız gerekebilir. Terminali açarak;

whereis phpmyadmin

kodunu girdiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi bir ibare çıkar;

phpmyadmin: /etc/phpmyadmin /usr/share/phpmyadmin

Bu durumda bizim asıl klasörümüz /usr/share/phpmyadmin olmakta. Bunu sistemimizdeki www alanına bağlamalıyız. Onun için de şunu yapıyoruz;

ln -s /usr/share/phpmyadmin /var/www/phpmyadmin 

Bunu da tamamladığımızda artık gönül rahatlığıyla phpmyadmin kullanabiliriz. (http://koding.comkullaniciadiniz.kd.io/phpmyadmin)

Kaynaktan kurulum

İkinci bir yol olarak (deneyimli kullanıcılar için) kaynak kodunu kullanarak kurulum yapabilirsiniz. Bu kurulumu tamamlayabilmeniz için VM üzerinde Subversion kurulu olması gerekmekte. Eğer kurulu olmadığını düşünüyorsanız Ubuntu Destek Sayfasında nasıl kuracağınız hakkında bilgi bulunmakta. Kurulum için öncelikle localhost (/var/ww) alanına giriş yapmalısınız. Terminal alanına geçiş yaptıktan sonra aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

cd /var/www 

Bu klasöre ulaştıktan sonra svn üzerinden PhpMyAdmin’i indirmemiz gerekmekte;

sudo svn checkout https://phpmyadmin.svn.sourceforge.net/svnroot/phpmyadmin/tags/STABLE/phpMyAdmin phpMyAdmin

Burada da sizden sistem kullanıcı şifreniz istenecek. Doğru bilgiyi girdiğiniz anda indirme işlemi tamamlanacaktır. Bu işlemden sonra phpMyAdmin klasörüne giriş yapıyoruz ve gerekli config klasörünü yaratıp gerekli izinleri sağlıyoruz. Aşağıda alt alta yazdığım kodları sırasıyla uygulayın.

cd phpMyAdmin
sudo mkdir config
sudo chmod o+rw config

Bunu uyguladıktan sonra http://koding.comkullanicadiniz.kd.io/phpMyAdmin/setup.php adresini ziyaret ederek gerekli kurulum işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Bu yazıyı yazmama sebep olduğu için Fatih‘e teşekkür ederken ondan da bir pureftp yada ProFTP kurulumu anlatımı bekliyorum doğrusu :)

22 thoughts on “Koding.com üzerinde phpmyadmin yüklemek”

 1. @Serkan tesekkurler incelik ve hızlı cevap için. Yakın zamanda PureFTP ve ProFTP için de deökümanı hazırlayacağım el mecbur :D

     1. :) :) ben yattım serkan yarına haberleşelim koding ekibiyle tanışalım makına alacağım ben reısm felan da cekerız sen yuk etme :D

     2. s.a arkadaslar ben bu konuda yenıyım dedıklerınızı yaptım ama symlınk olusturma sırasında komutu gırıyorum bana bu hatayı verıyo yardımcı olurmusunuz?

      ln: failed to create symbolic link ‘/var/www/phpmyadmin/phpmyadmin’: File exists

 2. Sorun bende mi anlamadım bir türlü şu phpMyAdmin kuramadım :/ iki türlü de kurmayı denedim /phpMyAdmin ve /phpMyAdmin/setup.php girdiğim zaman 404 hatası alıyorum :/ imdat! :)

  1. Ahmet Web klasörü içerisinde oluştu mu phpMyAdmin klasörü? Eğer sıfırlarım hacı ben VMyi dersen sana yeni bir kurulum kodu vereyim <code>sudo apt-get -f install && sudo apt-get install mysql-server mysql-client phpmyadmin</code> bu koddan sonra tek yapman gereken symlink oluşturmak :D

    1. phpmyadmin için gerekli tablolar kurulmamış olabilir Ahmet. svn ile mi kurdun? kütüphaneden kurulanda terminal aşamasında soruyor çünkü sql kurucam izin veriyormusun diye

     1. Ahmet, phpmyadmin'i sitesinden indirip examples klasöründeki create_tables.sql dosyasını içe aktarabilir misin? Genelde kütüphane kurulumları bu hataya sebep olmaz ama birşey atlanmış olabilir. O tablo sql'ini kurduğunda düzelmesi gerekir.

     2. Yok yine olmuyor onda da hata veriyor. Ben en iyisi akşam iftardan sonra sakin ve açık kafa ile bakim şuna olmadı VM baştan kurucam :) Onu da ilk defa yapıcam öğrenirim

  2. Ahmet bu arada Serkan'la Koding yazılım ekibi ile tanışmaya gidiyoruz. Sende gun içinde musait olursan birlikte geçelim ;) [541*******] bir ulaşırsan süper olur ;) Serkan numarayı gün sonu silelim :)

 3. Teşekkür ederim başarılı bir şekilde kurdum sağ olasın.

Comments are closed.