Uzun başlıklara izin vermeyin

Çoğu blog yazarı başlıkları çok uzun yazabiliyor. Bu da temalarında bozulmalara veya alanına sığmayıp çığır açan başlıklara neden oluyor. Bunu engelleyebiliriz. Özellikle çok yazarlı blogların yöneticileri için biçilmiş kaftan olabilir bu yöntem. Bu yapacağımız değişiklikle sizin belirlemiş olduğunuz sözcükten fazlasını başlık alanına giren kişi hata alacak yazıyı kaydetmek için “Yayımla” butonuna bastığında. Sanırım güzel bir çözüm olacaktır bu kod onlar için.

Kod;

[notice type=attention]Bu düzenlemeyi yaparken temamıza ait functions.php dosyasını düzenleyeceğimizden önce yedek alınız. Eğer WordPress kodlaması hakkında bilginiz yoksa lütfen bilen ve bu işleri yapan birinden destek alınız.[/notice]

Temamızın functions.php dosyasında değişiklik yapacağımız için öncelikle bu dosyanın yedeğini alarak işe başlıyalım. Yedeğini aldıktan sonra dosyayı açın ve en sonda göreceğiniz ?> karakterlerinden hemen bir satır önce aşağıdaki kodu ekleyin.

function maxWord($title){
  global $post;
  $title = $post->post_title;
  if (str_word_count($title) >= 10 ) //maksimum sözcük sınırını ayarla
    wp_die( __('Hata: Başlığınız maksimum sözcük sınırını aşmış bulunmakta.') );
}
add_action('publish_post', 'maxWord');

Burada maksimum sözcük sınırı 10 sözcük ile sınırlanmıştır. Bunu str_word_count alanındaki 10 rakamını değiştirerek düzenleyebilirsiniz. Güle güle kullanın. Soru ve sorunlarınız için yorum bırakabilirsiniz.

Hadi Selametle

3 thoughts on “Uzun başlıklara izin vermeyin”

 1. Bu şekilde bana kullanıcı girişi için lazım. Üst Giriş paneli yaptım. Orada kullanıcı çok uzun bir isim yazarsa panel bozuluyor. Birde minimum harf sayısını da belirleyebiliyor muyuz?

  1. Nasıl bir bozulma oluyor? karakter sıralamasını genelde textbox özelliklerini kısıtlayarak ayarlayabilrsin.

Comments are closed.