WordPress arama sonuç sayısını değiştirin

WordPress arama sonuç sayısını değiştirin

WordPress’in içindeki arama özelliği gayet güzel ve etkili, ama arama sorgusu her zaman olduğu gibi bir standarda sahip. Genel ayarlardan ulaşabileceğiniz sayfa başı makale gösterim sayısına sadık kalıyor. Bu ayarı değiştirirseniz, eğer özel kodlanmış bir tema sorgunuz yoksa bütün sayfalardaki gösterim sayısı değiştiyor. Arama sonuç sayfasındaki makale gösterimini değiştirmek için ufak bir kod hazırladım. Bu kod ile birlikte sonuç sayfasında 50, 100, 200 aha doğrusu istediğinzi kadar fazla sonucu sıralatabileceksiniz. Ama önceden uyarıyorum, sonuç sayısı ne kadar yüksek olursa yüklenme süresi de o kadar çoğalacaktır.

WordPress Arama Sonuç Sayısını Değiştirmek

Aşağıdaki kodu temanızın functions.php dosyasının içine yerleştireceksiniz. Ondan sonraki tüm aramalarınızda sorgu sonrası gösterilen makale sayısı değişecek. Sayfalama sisteminde bir sıkıntı çıkartmayacağını sanıyorum. Kendi temamda test ettim, hatta soldaki alandan arama yapabilirsiniz test için. Ve tabi cache eklentisi kullanıyorsanız bir zahmet cache sistemini bir boşaltın :D

Aşağıda belirtilen kod temanızın ve sisteminizin en önemli dosyası olan functions.php dosyasına müdahale gerektirmektedir. Bu dosya wp-content/themes/temanızınadı/ klasöründe bulunmaktadır. Dosyaya müdahale etmeden lütfen yedek alınız.
//arama sonuç sayısını değiştirelim, tek sayfada 50 sonuç! :D
function arama_sonuc_sayisi( $query ) {
	global $wp_the_query;
	if ( ( ! is_admin() ) && ( $query === $wp_the_query ) && ( $query->is_search() ) ) {
	$query->set( 'showposts', 50 ); //Sayıyı buradan değiştirin
	}
	return $query;
}
add_action( 'pre_get_posts',  'arama_sonuc_sayisi'  );

sadece bu kodu eklemeniz yeterli olacaktır. Kod arama sonuç sayfasında görünen makale sayısını 50’ye çıkartacak. Değişikliği yazdığım yerden yapabilirsiniz. Ama dikkat edin, yukarda da dediğim gibi, sayı ne kadar yüksek olursa yüklenme süresi de o kadar artar.

Selametle