WordPress Hakkında Sorular ve Cevaplar

Gerek siteme gelen Google Amca aramalarından, gerekse diğer okuyucularımdan gelen sorular üzerine bu yazıyı yazma gerekliliği hissettim. WordPress hakkında her zaman kafamızda sorular olabiliyor. Ben de eğer takıldığım yerler olursa ya da WordPress hakkında sorularım olduğunda danışacağım birilerini arıyorum. Bazen bloglarda, bazen ise WordPress Codex içinde, hiç olmadı bir bilene sormak ihtiyacı hissediyorum.

Bu nedenle en çok merak edilen -bana gelen sorulardan derlediğim- beş adet soruya cevap olmaya çalışacağım. Cevaplarken şüpheye düşmeyeceğim soruları seçmeye çalıştım.

Sorular ve Cevapları

WordPress “Genel” kategorisini silebilir miyim?

Hayır. WordPress ile birlikte gelen ilk yazınız bu kategorinin içinde yayınlanır ve WordPress’in silinmesine izin vermediği birkaç şeyden biridir. Silinememesine karşın ismini ve kalıcı bağlanıtısını değiştirebilirsiniz. Sitedeki Konu Dışı kategorim aslında bu Genel kategorisidir.

WordPress içine istediğim kadar eklenti yükleyebilir miyim?

Yükleyebilirsiniz, ama tavsiye etmiyorum. Çünkü ne kadar eklenti yüklerseniz sitenizin çalışması ve cevap zamanı o kadar düşecektir. Yani siteniz yavaşlayacaktır. İhtiyacınız olan eklentileri kullanmanız ve bunların sayısını olabilecek en alt düzeyde tutmanız siteniz ve okuyucularınız için daha iyi olacaktır.

Eklenti yüklerken çıkan “WordPress 3.6 uyumluluk” ne demek?

Eklentilerin her wordpress sürümüne göre test edilmesi anlamına gelir. Genel anlamda yeni eklentilerde ve güncellenen eklentilerde görürsünüz. “WordPress 3.6 sürümü uyumluluk : %100 (geliştiriciye göre)” diye. Bu eklenti yazarının en güncel WordPress sürümü ile eklentisini test ettiğini gösterir. Genel anlamda bu durum bir sıkıntı arz etmez. Çünkü eklentiyi sisteme gönderen yazar test ettiğini ve eklentinin çalıştığını doğruladığı anlamına gelir.

WordPress’in en güncel 2-3 sürümü (örnek WordPress 3.5.1, 3.5.2, 3.6) içinde sürekli güncellenen ve test edilen eklentiler genel anlamda hatasız çalışmaktadır. Ancak çok uzun süredir güncellenmeyen ve uyumluluk sorunları çıkarabilecek eklentileri sisteminize dahil etmenizi önermiyorum.

Eklentilerimi ve WordPress’i ne kadar sıklıkla güncellemeliyim?

Genel anlamda eklentilerinize fiziksel bir müdahale (eklenti kodlarını düzenleme vb) yapmadıysanız, eklenti için güncelleme geldikten sonra en fazla bir gün beklemenizi tavsiye ediyorum. Bunun nedeni eklenti üzerinde yapılan herhangi bir düzenleme hataya neden olursa sizi uğraştırabilecek olmasıdır. Eklenti yazarının test etmesine ve “tester” olarak bilinen kullanıcıların yazara geri dönüş yapmasına zaman tanıyın. Eğer bir hata varsa yeni bir revizyon ya da versiyon yayınlanacaktır.

WordPress sistemi için hemen güncelleme yapmanızı tavsiye ederim. Ama burada da dil dosyasında olabilecek değişiklikler açısından WordPress Türkiye ekibinin bunu değerlendirmesine ve Türkçe sürüm için güncellemeyi düzenlemesine zaman tanımak açısından, tr_TR sürüm güncellemesi var yazsına kadar bekleyin.

Sitem çok yavaş, ne yapmalıyım?

Önbellekleme. Yani cache. Bununla ilgili eklentileri yüklemeden önce sitenizdeki eklentileri kontrol etmenizi tavsiye ederim. Bu yavaşlık bazı eklentilerin sitenize fazladan yük yapmasından kaynaklanıyor olabilir. Tabii hosting sağlayıcısında da bir sıkıntı olabilir. Ama bunları kontrol ettiğiniz halde bu sorun devam ediyorsa önbellekleme yapmalısınız. W3 Total Cache veya Quick Cache + Wp Minify birleşimini öneriyorum. Siteniz oldukça hızlanabiliyor.

Selametle