WordPress için eklenti yazmak...

WordPress için eklenti yazmak…

Çoğu yerde var bu içerik. Çoğunlukla da aynı şeyler. Şunu şöyle yazın, bunu böyle yazın. Ben birazcık dışarıdan anlatıcam bu işlemi. Tabii ki devamı aynı belli başlı bilgileri eklemeniz gerekiyor. Öncelikle neden bir WordPress eklentisi yazarım, ne için lazım ki bana? sorunsalını açıklamak gerekmekte.

WordPress tamamiyle geliştirilebilir ve sadece blog değil, her türlü alanda kullanabileceğiniz bir kod bütünlüğü. WordPress.com Stats sayfasından da ulaşabileceğiniz üzere WordPress şu anda 74 milyondan fazla blog sistemi kurmuş durumda. Ve yine o sayfada bunun yarısını kendilerinin barındırığını aktarmaktalar. Yani geri kalan 37 milyondan fazla blog bir şekilde kendi başlarına WordPress kurabilen insanların blogları.

Bu bilgiyi niye verdim? Üstteki soruyu cevaplayabilmek için. Bir eklenti çoğunlukla ihtiyaçtan ortaya çıkar. Sizin sürekli arayıp, yana yakıla “nasıl yaparım?” dediğiniz sorun, büyük ihtimalle başkasının başına da gelmiştir. Bunun getirdiği anlık bir çözüm önerisi, akla gelen bir fonksiyon kodu sizin çözümünüz olabilir. Dediğim gibi başkasının başına gelmiş ve bunun oluşturup paylaşmış da olabilir. Bunu bir eklenti haline de getirmiş olabilir.

Sizin temanızdaki functions.php dosyasına yazdığınız her düzenleme kodu aslında bir eklentinin başlangıcı olabilir. Auto Attachments de böyle başladı.

Tabii ki sisteminizde bulunan aşırı sayıda eklenti yavaşlamaya, sisteminizde hatalara ve çakışmalara sebep olabilir. Yani herşey için eklenti kullanılmamalı/yazılmamalıdır :)

Peki siz nasıl yazarsınız?

Öncelikle PHP bilgise sahip olmalısınız. Sonrasında dosyalarınızı oluşturmalısnızı. sizin-plugininiz.php ve readme.txt. readme.txt dosyası eklentinizi WordPress eklenti veritabanına eklerken lazım olacak. Örnek olarak şuradan yararlanabilirsiniz. sizin-plugininiz.php dosyasını oluşturduktan sonra eklentinizi tanıtacak olan aşağıdaki satırları ekleyin ve kendinize göre düzenleyin.

<?php
/*
Plugin Name: Eklenti Adı
Plugin URI: Eklenti linki (sitenizden bir link olabilir)
Description: Eklenti Açıklaması
Version: Versiyon (0.1 gibi)
Author: Adınız Soyadınız ya da hangi ismi kullanmak istiyorsanız
Author URI: Varolan site adresiniz
License: GNU
*/
?>

Bu en basitinden eklentinin tanımını yapacaktır wp-conten/plugins klasörü altına attığınızda. Ama en azından birşey yapması lazım bu eklentinin. Sadece Merhaba dünya yazdıralım.

<?php
/*
Plugin Name: Eklenti Adı
Plugin URI: Eklenti linki (sitenizden bir link olabilir)
Description: Eklenti Açıklaması
Version: Versiyon (0.1 gibi)
Author: Adınız Soyadınız ya da hangi ismi kullanmak istiyorsanız
Author URI: Varolan site adresiniz
License: GNU
*/
/*Fonksiyon yazalım*/
function merhaba_dunya()
{
echo "Merhaba Dünya";
}
?>

En basit eklenti içeriğini yazdık. Basitten kastım içeriğini ve söylemek istediğini direkt olarak siteye ekleyemeyecektir. Bunu temamıza bizim eklememiz lazım. Onu da wp-content/themes/tema-adınız klasörüne gidip hangi dosyada, nerede göstermek istiyorsanız aşağıdaki kodu ekleyiniz.

<?php
if(function_exists('merhaba_dunya')) {
merhaba_dunya();
}
?>

İlk ve en basit eklentinizi yazdınız. Daha detaylısı ilerleyen günlerde devam yazısı olarak eklenecek :)
İkinci Yazı : WordPress için eklenti yazmak…-2
Üçüncü Yazı : WordPress için eklenti yazmak…-3
Dördüncü Yazı : WordPress için eklenti yazmak…-4
Selametle

3 thoughts on “WordPress için eklenti yazmak…”

  1. Merhabalar, eklenti yazma makalenizin 1 2 3 4 hepsini okudum :) şimdi tekrardan okuyup adım adım eklenti yazacağım :)

Comments are closed.