WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarını Otomatik Atamak

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarını Otomatik Atamak


Warning: file_get_contents(http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks#Structure_Tags): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 403 Forbidden in /home/u989750086/domains/wpadami.com/public_html/wp-content/plugins/s-fonks/s-fonks.php on line 89

WordPress kalıcı bağlantı sistemini seviyoruz. Severek de kullanıyoruz. Bu özelliği oluşturduğunuz / geliştirdiğiniz tema kurulduğunda otomatik olarak ayarlanmasını istemez miydiniz? İstersiniz değil mi? Aşağıdaki kodu kullanarak kalıcı bağlantılarını otomatik olarak belirleyebilirsiniz. Temanın functions.php dosyasına ekleyeceğiniz bu ufak kod otomatik atama yapacaktır. Ancak şunu da eklemem gerekecek. Hala .htaccess dosyasının olmasını, yani kalıcı bağlantı özelliğinin kullanıcı tarafından aktif edilmesi gerekmekte.

Kalıcı Bağlantıları Nasıl Ayarlarsınız

Normal bir kullanıcının yapması gereken şey, WordPress Başlangıç (Dashboard) alanında Ayarlar -> Kalıcı Bağlantılar bağlantısına gitmek ve ayarları isteğine göre düzenlemektir. Böylelikle WordPress Değişiklik yapıldığı anda sistemin root (kök) dizinine bir .htaccess dosyası atar. Genel anlamda o dosyanın içeriği şöyledir;

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

Bu WordPress sistemindeki Kalıcı Bağlantıların (Permalink) düzgün çalışması için yeterli olan bilgidir. Ayrıca kalıcı bağlantılar sayfası şu şekildedir;
Kalıcı Bağlantı Ayarı WordPress
Bu alanda gördüğünüz ayar benim kendi ayarımdır. Siz de bu ayarı yapabilirsiniz.

Kalıcı Bağlantıları Kod ile Atamak

Aşağıdaki kod ile de temanızda bu ayarın otomatik atılmasını sağlayabilirsiniz. Bu kodu temanızın functions.php dosyasına atmalısınız.

Aşağıda belirtilen kod temanızın ve sisteminizin en önemli dosyası olan functions.php dosyasına müdahale gerektirmektedir. Bu dosya wp-content/themes/temanızınadı/ klasöründe bulunmaktadır. Dosyaya müdahale etmeden lütfen yedek alınız.
function kalici_baglanti_ayarlayalim(){
  global $wp_rewrite;
  $wp_rewrite->set_permalink_structure('/%category%/%postname%.html'); //WPAdamı kalıcı bağlantı ayarıdır.
}
add_action('init', 'kalici_baglanti_ayarlayalim');

Kalıcı Bağlantıların tanımları ile ilgili aşağıdaki sayfadan faydalanabilirsiniz (%category% gibi kodların ne anlama geldiğini).
http://codex.wordpress.org/Using_Permalinks#Structure_Tags

Selametle

4 thoughts on “WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarını Otomatik Atamak”

  1. Hocam 10 numarasın :) sitemdeki dizine daha önce site.com/blog wp kurdum. daha sonra site.com (siteme) wp kurdum. fakat ana sitede kalıcı bağlantılar default olarak site.com/blog sbt olarak geliyordu. Süper oldu. Teşekkürler.

      1. Hocam Allah razı olsun büyük sıkıntıydı benim için sağol varol :)

  2. on numara beş yıldız..çok işime yaradı hocam sağolun..her yeni kurulumda ayar yapmaktan gına gelmişti..
    teşekkürler..

Comments are closed.