WordPress Sayfalama Tabanını Değiştirmek

WordPress sisteminde varolan sayfalama tabanının ‘page’ olması ve kategori, etiket temeli gibi değiştirilemiyor olması bazı Türk kullanıcıları derinden etkiliyor sanırım. Gerçi SEO gibi durumlarda sayfalar da etkilenebiliyor bu durumdan. Bunun önüne geçebilmek için ufak bir fonksiyon yeterli oluyor aslına bakarsanız. İşte bu kodu sizlerle paylaşacağım bu yazımızda. Umarım daha etkili bir sisteme sahip olursunuz.

İşte Kod;


Aşağıda paylaşına kod WordPress temanızın ve sisteminizin üzerinde değişiklik yapacaktır. Değişiklik temanıza ait functions.php dosyası üzerinde değişiklik yapılmasını gerektirmektedir. Bu dosya wp-content/themes/temanizin-adi/ klasörü altında bulunmaktadır. İşleme başlamadan önce bir yedek almanız önerilir.
function sayfalama_tabani_degistir() {
	global $wp_rewrite;
         // pagination_base karşılığını isteğinize göre değiştirebilirsiniz.
	  $wp_rewrite->pagination_base = 'sayfa';
	  $wp_rewrite->flush_rules();
}
add_action( 'init', 'sayfalama_tabani_degistir', 1 );

Yukarıdaki kodu temanızın functions.php dosyası içine, en alttaki ?> den önce ekleyin. Böylelikle bilindik /page/ sayfalama tabanını /sayfa/ ile değiştirecektir. Arzunuza göre bu tabanı değiştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken ışıklandırdığım pagination_base alanının karşılığındaki sayfa ibaresini değiştirmek.

Hepsi bu kadar.
Selametle

2 thoughts on “WordPress Sayfalama Tabanını Değiştirmek”

  1. Teşekkürler değerli kardeşim. Çok güzel bir bilgi doğrusu

Comments are closed.