WordPress Temanızı Widget Uyumlu Hale Getirmek

Selamlar Arkadaşlar. Uzun süre yazamadım :D İş görüşmeleri vb. sebeplerle biraz sitemi boşladım sanırım. Ama bazı bilgi taneciklerini size duyurmak için oturdum gene pcmin başına :) Hala Widgetsiz tema kullanan var mı bilmiyorum ancak olabilir diye ufak ve çabuk bir yöntemle wordpress sitenizin temasına nasıl widget-ready (widget uyumlu hale getirebileceğinizi size anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle sitenizin temasında bir functions.php var mı kontrol edin. Şaye yoksa FTP programınız yardımıyla root alanına girip wp-content klasörüne ve ordan da themes klasörüne girerek kullandığınız temanın klasörü içine girerek functions.php dosyanızı yaratın. Şayet böyle bir dosyanız var ise sadece bir yedeğini alıp dosyanızı düzenlemek için açın. Yada wp-admin bölümünden sitenizin Görünüm sekmesi yardımı ile Tema düzenleme alanına geçerek görünen functions.php dosyasına tıklayın ve düzenleme pencersinde açın.

Karşınıza eğer dosya yeniyse zaten boş bir alan gelecek :) Şayet var ise ?> ifadesinin bulunduğu alana kadar inin. Burada bu ifadeyi bir satır daha alta atarak aşağıda belirttiğim kodları yapıştırın.

 

Bu kod yardımı ile yeni bir widget yapmış olduk :) ‘Ama ben birden fazla istiyorum bundan!’ diyenler olursa şayet, şu allataki kodu kullanabilirsiniz…

İşte bu kodla beraber Sol bilesen ve Sag bilesen adında iki adet widget alanımız oluştu :D Yukarıdaki koddan tek farkı name ile eklediğimiz widgetin adını belirtmiştik. Aşağıda bunu nası kullandığımı göreceksiniz.

İkisinden birini seçerek veya daha da çoğaltarak functions.php dosyanızı kaydedin. Şimdi iki adet widget alanımız oluştu. Bunları sidebar.php içinde nasıl kullanacağız? İşte o da şimdi altta..

Varolan functions.php dosyamızı düzenleyerk yada temamız içinde yenisini oluşturarak temamızın widget uyumlu olmasını sağlamanın %50sini bitirmiştik. Şİmdi tamamlayalım. Tanımlamış olduğumuz widget alanlarımızı sidebar.php üzerinde uygulamak için gerekli olan kodlarımız şu aşağıda bulunanlar arkaşlarımız.

Sidebar.php dosyamızı açalım. Dosyamız şayet çoklu yan menü ile yapılmışsa biz widget uyumlu hale getirmek istediğimiz alana;

Bu kod ile tek bir widget alanını sidebar.php içinde kayıt etmiş olduk. Bunu diğer alana da uygulayarak çoklu oluşturduğumuz alan için kullanmak istersek (2. kod ile yaptığımız functions.php ayarına göre);

Ve sağ alan içinse..

Dikkat ettiyseniz functions.php içinde kullandığımız name alanına yazdığımız isimleri burada belirtmek için kullandık. Böylece hem sağ alana hem sol alana widget ayarı eklemiş olduk. Ancak dediğim gibi eğer iki kolonlu (yani üç alanlı) tema kullanıyorsanız bu yan menülerin başladığı alanlara ekleyin tek tek kodları.

Bu dosyayı da kaydederseniz şimdi eklediğiniz widgetleri sitenizin içinde görebileceksiniz.

Eğer bi sorunuz olursa zevkle cevap vereceğimi söylemeliyim. Sürç-ü Lisan ettimse Affola!

Selametle

14 thoughts on “WordPress Temanızı Widget Uyumlu Hale Getirmek”

 1. Selam. Temandaki Functions.php içine ekledikten sonra sidebar.php içindeki ayarları yaptın mı? Tam olarak neler yaptın acaba?

 2. Dostum Video Elements 2.0 tema kullanıyorum ama bu tema wordpress 2.6.1 için sadece geçerli. WordPress 3.0 için uyumlu hale nasıl getiririm halen çözemedim. Internette 3 haftadır geziniyorum belki yararlı bilgi bulurum diye. Eminimki senin paylaşımınında yararı olacak. (: Tüm yazılarını okudum nerdeyse sitedeki.. (:
  Geniş açıklamalı bir makale olursa süper olurdu wordpress 3.0 tema uyumluluğu ile ilgili..

  1. Öncelikle selamlar Afgan. WordPress 3.0 ile beraber ortaya çıkan en büyük iki özellik custom post types ve menü değişkenleri. Temaların wordpress uyumluluğunu elle yapıyorum genelde. herkes te bu yöntemle ayarlayabilir temalarını. Temalar eklentiler gibi bir sistemde çalışmıyorlar. üzerimizdeki giysi gibi. bütün yazıları okuduysan şu iki yazı sana tercihen daha fazla yararlı olacaktır. tekrar okuyup sitende uygulamaya çalışırsan bazı şeyleri düzenleyebilirsin diye umuyorum. Eğer bir sıkıntı olursa mail ve yorum yoluyla bana ulaşabilirsin. Link 1 : http://wpadami.com/cms-sistemleri/wordpre… Link2 : http://wpadami.com/cms-sistemleri/wordpre

 3. sidebar.php dosyası yok bende kardeşim ya nasıl bulabilirim onu yada ben mi oluşturmam gerkeiyo

  1. Buğra,

   Temanda sidebar.php dosyası yoksa temanda hiç yan menü olmayabilir. Ama single.php gibi dosyalarında get_sidebar(); fonksiyonu çağırılıyorsa illa ki vardır.

   Baktığında yoksa sidebar.php oluştur, sonra verdiğim kodlarla ekle. sonrasında da get_sidebar(); fonksiyonunu çağır single.php içinde. Ama tekrar aktarıyorum. Temanda CSS bazında da sidebar alanı olmalı bunu yapabilmen için. Aksi takdirde temanda kaymalar meydana gelecektir.

 4. mrb. ben sıfırdan tema yaptım ve bileşen desteği eklemeye çalışıyorum. bu kodları ekledim hatta başka sitelerde de arama yaptım ekledim ama widget desteği olmuyo hala. admin paneldede bileşen menüsü yok elle adresi girdiğimdede destek yok hatası alıyorum

  1. Selam emre,

   Yukarıda gördüğün kodlar WordPress Codex sayfasında anlatılan kodlardan farklı değil. register_sidebars() kodlarını temanın functions.php dosyasına, diğer çağıran kodları da sidebar.php içerisinde çağırıyorsan Tema menüsü altında bulunan Bileşen alanında kaydettiğin adla bir bileşen ekleme alanı olması gerekir.

   Ayrıca WordPress Codex sayfasına göz atabilirsin. http://codex.wordpress.org/Function_Reference/register_sidebar

 5. Hocam öncelikle bilgi için çok teşekkür ederim. Bileşenleri ekledik sorunsuz çıktı aldım. Birde bunların css lerini nasıl düzenleyeceğiz. Bende sıfır bir tema olduğundan standart text olarak gözüküyor. Bunlara ben style nasıl veririm?

  1. İbrahim,
   Yorum yazdığın için teşekkür ederim. Bileşen eklerken before_widget ve after_widget alanlarına divler ve bu divlere class atayarak bu alana kesin bir stil atayabilirsin. keza before_title ve after_title alanı için de bunu gerçekleştirebilir ve başlıklara stil atayaiblirsin.

 6. Bileşen eklediğimiz alanı çoğaltır ve üst kısımda dynamic_sidebar fonksiyonuyla çağırırsan olabilir. O alan için de bir bileşen oluşturmalısın yani

Comments are closed.