Yazar Resmi Getirmek (Gravatar)

WordPress yazıların hemen sonuna yazar bilgisi eklemeye yarayan birçok ekenti var. Hatta temalarda bunlar için yapılmış özel alanlar da mevcut. Ama hiçbir eklenti kullanmadan bunu başarmak, düzenlemek ve getirtmek de mümkün. Sadece size gereken bir Gravatar hesabı ve ufak bir WordPress bilgisi. Ondan sonrası temanızın herhangi bir alanına çağıracağınız aşağıdaki koda ya da düzenleme yapacaksanız yazının içine anlatacağım kodu temanızın functions.php dosyasına uygulamanıza bakıyor.

Kod;

Öncelikle Gravatar hesabınzın olduğunu ve WordPress kurarken kullandığınız yönetici hesabının e-postasına bir resim tanımlamış olduğunuzu düşünüyorum. Eğer durum böyleyse aşağıdaki kodu temanızın istediğiniz (tercihen single.php) yerine ekleyebileceğiniz kod aşağıdaki gibidir.

Yukarıdaki kodun çıktısı şöyle olacaktır;

get_avatar() fonksiyonu kullanımı şöyledir.

Burada tanımları açmak gerekirse;

 • $e-posta_yada_id : Yazara ait e-posta yada ID bilgisi
 • $resim_boyutu : get_avatar() fonksiyonuyla getirilecek resmin boyutu. ’80’ gibi bir değer resmi genişliği 80 piksel, yüksekliği 80 piksel olarak getirecektir. Boş bırakıldığında varsayılan olarak 96 piksellik kare bir resim getirecektir.
 • $varsayılan_imaj : Gravatar bulunamazsa varsayılan olarak ‘Gizemli Adam’ imajı getirilir. Bunu değiştirmek istiyorsanız resim yolu belirtebilisiniz. Boş Bırakılabilir
 • $alt_etiketi : resmin alt değeri içindir. Yazar resmi yazılabilir, boş bırakılabilir.

Yukarıkdaki kullanımı genişletebileceğiniz, benim temamda yaptığım gibi resme bir class atayabileceğiniz özelleştirmeler de yapabilirsiniz. onu da temanızın functions.php dosyasına müdahale ederek yapabilirsiniz.

Aşağıda belirtilen kod temanızın ve sisteminizin en önemli dosyası olan functions.php dosyasına müdahale gerektirmektedir. Bu dosya wp-content/themes/temanızınadı/ klasöründe bulunmaktadır. Dosyaya müdahale etmeden lütfen yedek alınız.

Yukarıdaki alanda bulunan, ışıklandırdığım satırdaki yeni class tanımını temanızdaki yada istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Ben bootstrap içinde bulunan img-circle ile değiştirdim. Sanırım güzel oldu.

Selametle

 • aaa

  eline sağlık.güzel yazı…

 • Teşekkürler hacım. Birde şey sorcam, gravatarları oval nasıl gösteririz?

  • İsa,

   Yazının içinde anlatmışım ya 🙂 Class atama yöntemi ile.