Yorum Alanı için Ufak Kodlar

Temanızın functions.php dosyasına ekleyeceğiniz ufak fonksyonlarla yorum alanlarını daha efektik kullanabilir, istediğiniz, istemediğini şeyleri ekleyip kaldırabilirsiniz. Bunlardan basit ve işinize yarayacağını düşünüğüm kodları aşağıya ekliyorum. Bunları ben kendi düşünceme göre seçip ekledim, ama sizin için de faydalı olacaklarını düşünüyorum.

Aşağıdaki tüm kodlar temanızın functions.php dosyasında değişiklik yapılmasını gerektirmektedir. Bu dosya wp-content/themes/temanizin-adi/ yolunda bulunur. Lütfen bu dosyanın yedeğini alarak kodları uygulayınız

Otomatik linklemeyi kaldırmak

Yorumların içinde kullanılan linkleri (http ile başlayan yada www. ile başlayan) WordPress yorum alanı otomatik olarak tıklanabilir hale getiriyor. Bunu önlemek için temanızın functions.php dosyasına aşağıdaki kodu ekleyebilirsiniz.

remove_filter('comment_text', 'make_clickable', 9);

Yorum formundan URL alanını kaldırmak

İnsanların yorum yaparken sitelerinin linklerini girmesinden hoşlanmıyorsanız, ya da böyle bir durumun yorum alanında olmasını istemiyorsanız aşağıdaki kodu functions.php içerisine ekleyerek istediğinize ulaşabilir, yorum formundan URL alanını kaldırabilirsiniz.

function yorum_alani_kaldir($fields) {
    unset($fields['url']);
    return $fields;
}
add_filter('comment_form_default_fields','yorum_alani_kaldir');

Belli günü aşmış yazılardan yorum formunu kaldırmak

Eski yazılarınıza yorum yapılmamasını istiyorsanız aşağıdaki kodu functions.php dosyasının içine ekleyebilirsiniz. Fonksiyondaki tarih aralığı 30 gündür. Bunu 3. satırda yer alan 30*24*60*60 alanındaki 30 değerini değiştirerek düzenleyebilirsiniz.

function close_comments( $posts ) {
	if ( !is_single() ) { return $posts; }
	if ( time() - strtotime( $posts[0]->post_date_gmt ) > ( 30 * 24 * 60 * 60 ) ) {
		$posts[0]->comment_status = 'closed';
		$posts[0]->ping_status    = 'closed';
	}
	return $posts;
}
add_filter( 'the_posts', 'close_comments' ); 

Yorum alanındaki tüm linklere yeni sekmede açılma kodu eklemek

Yukarıda yorumlardan linkleri kaldırma kodunu ekledim ama olur da linkleri tutmak ister ve hatta bunlara target="_blank" eklemek isterseniz aşağıdaki kodu kullanmanızı öneririm.

function yenisekmedeac($text) {
	$return = str_replace('<a', '<a target="_blank"', $text);
	return $return;
}
add_filter('comment_text', 'yenisekmedeac');

Sanırım bunlar işinizi görecektir.
Selametle