Arama kutularına ses özelliği ekleyin

Bu da nasıl oluyor demeyin. Chrome tarayıcı 11nci versiyonundan beri bu özelliği destekliyor. HTML5 ile birlikte kullanabileceğimiz bu güzel düzenleme ile arama kutularımıza ses vermiş olacağız. Yapmamız gereken sadece input girdilerinin içine ufak bir kod eklemek.

Kod

Kullanacağımız kod parçaçığı budur : x-webkit-speech="x-webkit-speech". Yani input içerisine eklediğimizde;

<input type="text" x-webkit-speech="x-webkit-speech"/>

Bu anlamda Chrome tarayıcı kullanan kullanıcılarınız istediği zaman bilgisayarlarına bağlı mikrofonları kullanarak arama yapabilecekler ama tabii şu an yukarıdaki kod biraz eksik. Türkçe dili tanıması ve konuşma sonrası otomatik olarak aramaya geçmesi için, yukarıdaki kodu şu hale getireceğiz.

<input type="text" name="s" value="" placeholder="Ara" x-webkit-speech="x-webkit-speech" speech lang="tr-TR" onwebkitspeechchange="this.form.submit();" id="search" />

Bu kod WordPress temanızın arama formuna uygulandığı zaman otomatik arama yapar. Siz de farklı sistemler için bu kodu düzenleyebilirsiniz.

Selametle

3 thoughts on “Arama kutularına ses özelliği ekleyin”

  1. Çok hoş oldu. Söylenen kelimeyi kutu içindeki arama kelimesine ekliyor. Bunu nasıl engelleyeceğim?

  2. temaddaki input alanı şöyle. <input type="text" name="s" onblur="if (this.value == '') {this.value = '';}" onfocus="if (this.value == '') {this.value = '';}" value="" />

    Kodu doğru olarak nasıl eklemeliyim?

    1. selam, o temadaki alan internet explorer gibi placeholder özelliği taşımayan tarayıcılarda alanı göstersin diye ayarlanmış görünüyor. onblur ve onfocus üzerindeki kodları kaldırır benim uyguladığım gibi uygularsan input girdisini sorunun ortadan kalkacaktır.

Comments are closed.