Yorumlarınızı Numaralandırmak

Biliyorum birçok yerde bu konu hakkında değişik bilgiler ve daha dorusu bu işlemi yapan eklentiler de var. Ama ben eklenti (gerekli olanlar hariç) kullanmayı pek sevmediğimden(!) böyle ufak tefek şeyler için, en azından kendim ekleyemediğim yada bir şekilde başarısız olduğum şeyler için eklenti kurmuyorum. Uzun süre önce eklediğim bu yeni temada numaralandırma -yorumlarda- olmadığını biliyordum ama elim hiç oraya gitmedi iş yüzünden. Dün gece bir ara boş kaldığımı farkettim ve ufak bir araştır, karıştır arasından bu kodu çıkardım. Şimdi aşağıya ekleyeceğim 3 satır kod ve bir css stili ile birlikte artık yorumların numaralarını gösterebileceksiniz.

Önce neler yapacağız şöyle bir bakalım;

  • Temamızda bulunan comments.php içine kod ekleyeceğiz. (YEDEĞİNİ ALIN)
  • Sonrasında da style.css içine kod ekleyeceğiz. (YEDEĞİNİ ALIN)

İşte kodlar;

Aşağıda vereceğim üç satır kodu gene aşağıda vereceğim gibi sıralamanız gerekecek. İlk önce kodlarımızı görelim.

Ne şimdi bu diyenler için şöyle açıklayalım. burada “i” değişkenine bir sayı ve değer atıyoruz. ve bunu her foreach (tekrarlanan kod) komutu için 1 arttırıyoruz. Böylece rakamsal olarak bir artış oluyor.

Şimdi bu kodu aralara serpiştiriyorum ve o kodu aşağıya ekliyorum.

Bu benim comment.php içindeki kod dağılımım. Siz de kendi temanızda yorum listesi başlangıcını bulun ve benim kodları nerelere ekledğime dikkat ederek bu kodları yerleştirin. Sonrasında kaydetmeden önce CSS stil dosyasına da şu aşağıdaki kodları ekleyin.

Eğer sayılara bir de link eklemek isterseniz

kodunun olduğu yeri şu kodla değiştirin.

Dosyaları kaydedip sunucunuza gönderin. Hepsi bu kadar. İşte size bir de ekran görüntüsü. Zaten yorumlarda da var :))