Yüklenecek minimum resim boyutlarını belirleyin

WordPress sisteminize resim yüklerken bunların boyutlandırıldığını biliyorsunuzdur. Ortam ayalarından bunu belirleyebiliyorsunuz ya da temanızın özellikleri içerisinde bulunan boyutlara göre düzenlemesi yapılıyor zaten. Bunun dışında sitenize yüklenebilecek minimum resim boyutunu da belirleyebiliyorsunuz. Temanızın functions.php dosyası içerisine yerleştireceğiniz bir fonksiyonla bunu halledebilirsiniz.

Ne işime yarayacak?

Bu özellikten en fazla birden fazla yazarı olan siteler fayda sağlayacaktır diye düşünüyorum. Herkes belli kurallara uymayabiliyor bu tarz sitelerde. Mesela gereğinden daha ufak boyutta (genişlik ve yükseklik olarak) yüklenen resimler slider alanı için, öne çıkarılmış alanlar için uygun olamayabiliyor. Bu durumda yazıda tekrar düzenleme yapmanız gerekebiliyor. Keza tek yazarlı kişisel bloglarda da siz unutabilir yada alelacele eklediğiniz resimler bu alanlar için uygun olmayabilir. Sizi uyaracak bu fonksiyonla hata yapmanın önüne geçeceğinizi umuyorum.

Kod

Aşağıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına ekleyin ve sizin için en makul minimum genişlik ve yükselik değerini düzenleyin. Hepsi bu kadar 😀

Aşağıda belirtilen kod temanızın ve sisteminizin en önemli dosyası olan functions.php dosyasına müdahale gerektirmektedir. Bu dosya wp-content/themes/temanızınadı/ klasöründe bulunmaktadır. Dosyaya müdahale etmeden lütfen yedek alınız.

Belirtilen alandaki 640 ve 480 değerlerini değiştirebilirsiniz. Bu şekilde bırakırsanız minimum yüklenebilecek resim boyutu 640*480px olacaktır. Hepsi bu kadar 😀

Bu kodun ilk görüldüğü yer için bu yazıya tıklayın… [Kısacası Kaynak]

Selametle