Az kaldı az…

Bugünlerde birçok şeyle uğraşıyorum. Bizim firma için yaptığım (daha doğrusu başladığım) işler, firmaların gerçekte var olmayan e-posta adreslerine attıkları e-postalar sonucu “e-mayilim gitmiyor Serkan bey” diye serzenişleri ve onlara laf anlatmaya çalışırken şişen karnım, sunucudaki her eklentinin güncellenmesi ve eklentilerim. Bu tanımlamaların dışında kalan ve “off-topic” olarak bahsedilebilecek şeyleri saymıyorum zaten.

Burç tabirlerine ve yıllık burç açıklamalarına inanmam ama okuduklarım yavaş yavaş gerçekleşiyor bu yılın ikinci yarısında. Neyse. Akrebin derdini ancak akrep anlar diyerek hasır altı yapıyorum bu lafları.

Stajerlerime blog yazma konusunda kendilerini geliştirmeleri için ödev verdim. Tabii ki düzgün bir anlatım dili ve gerekirse TDK sitesinde bakılarak yazılmış TÜRKÇE makaleler eşliğinde. Amacım zorla yazı yazdırmak değil, maksat WordPress altyapısını bana sormadan bazı değişiklilikleri yapmaya yetecek kadar öğrenmeleri.

Bir de Auto Attachments için düşündüğüm değişiklikler var. Zaten bu blog üzerinde canlı canlı gösteriyorum o değişiklikleri. Colorbox sıktı artık. Bazı yerlerde resimleri bile açarken canımı çıkartıyor. Ben de daha az yer kaplayan -dolayısıyla işlevleri de colorbox a göre daha az olan- bir script deniyorum. Tek sorunum -şimdilik görünen- ileri, geri butonlarının olmaması. Bu özelliklere sahip maksimum 10-12kb (sıkıştırılmış hali de olur) bir javascript bulursam onu deneyeceğim. Gerçi Lightbox2 ile flört de etmekteyim. Zaten değişiklikleri görebileceğinizden, beni olmamış, çatlamış, patlamış diye bilgilendirebilirsiniz. Eğer aklıma yatar ve colorbox’tan daha fazla işe yarayacağını düşündüğüm kodlar bulursam özellik menüsüne birden fazla galeri eklentisi ekleyebilirim. Neden olmasın?

Bugün bir e-posta aldım. Youtube için de Jw playerini kullanabilir miyiz eklentinin diye. Aklımda olan birşeydi bu. Eklediğimde sorun olmazsa bir ihtimal bunu da yaparız.

Ve bunlara ek olarak timthumb kullanımını da sonlandıracağım. Hem versiyonunu güncellemeyi unutup açık yaratmak istemiyorum hem de WordPress altyapısında hali hazırda istediğim boyutta resimleri oluşturabiliyorken bundan faydalanmak istiyorum.

Daha fazla gözleri bozmadan ekran başından uyku için (yalanımı seveyim) ayrılma vakti…
Selametle