WordPress Kategori Temelini Kaldırmak

Evet çoğumuz bu /category/ ve/veya /kategori/ eklentisinden kıl kapıyoruz değil mi? Çünkü linklere etki eden bu etiket linkleri uzatıyor. Siz http://siteniz.com/kategorim linkini isterken o gidip http://siteniz.com/kategori/kategorim oluyor. Bunu değiştirebilirsiniz.

Aşağıda anlatacağım yöntemin WordPress 3.0 ile birlikte gelen çoklu site kurulumları (Networking) ile çalışması hakkında bir deneme yapamadım. Çalışmazsa bildirin. İlerleyen günlerde bununla alakalı da bir yazım olacaktır

Aşağıdaki kod eksiklik içeriyor. Şu Eklentiyi kullanabilirsiniz:
WP No Category Base – WordPress plugin | WordPress.org

Öncelikle herhangi bir dosyada değişiklik yapma ihtiyacınız yok. Sadece bir ayarı değiştireceğiz. Onu da şu yolla yapıyoruz;

Ayarlar -> Kalıcı Bağlantılar

Bu alana girdikten sonra İsteğe Bağlı alanında bulunan Kategori Temeli‘nin karşısındaki girdi kutucuğunda ne yazıyorsa (kategori, category ya da ne ad verdiyseniz.), onun yerine “.” (nokta – tırnaklar olmadan) girin. Öncesi ve sonrası hakkında yazı sonundaki galeri alanında resimleri görebilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonra kaydedin ve sitenizin ön yüzüne geçiş yapın. Herhangi bir kategori linkine tıkalyın. Gördüğünüz gibi direkt olarak link siteniz.com/kategorim olarak düzelmiş olacak.

Buradaki “.” mantığı şöyle açıklanabilir. Linklerin yeniden yazılması sırasında (bazen css ve/veya dosya entegrasyonunda da kullanılır) kaynak linklerine “./” ibaresi eklenir -ki bu aynı klasörü göstermekte işe yarar- dosya yolu doğru görünsün. Burada nokta da olduğu gibi bizi sitemizin linkini esas alsın. Böylece oraya yazdığımız Kategori Temeli geçersiz olur.

Umarım anlatabilmişimdir.
Selametle

6 thoughts on “WordPress Kategori Temelini Kaldırmak”

 1. İşe yarayıp yaramadığını kontrol ettiniz mi acaba? Çakışma yaratacak herhangi bir eklenti kullanmıyorum, buna rağmen işe yaramadı.

  1. Barış yazıyı yazmadan önce başta kendi sitemde olmak üzere bir iki farklı yerde denedim. "." yerine "./" deneyebilirsin. 

   1.  Maalesef olmuyor; zaten "./" de yapsam "/." de yapsam oradaki taksimi kaldırıyor, her seferinde "." olarak kaydediliyor. WordPress'in son sürümünü (3.4.1) kullanıyorum.

    1. Barış ben de 3.4.1 kullanıyorum. Siteme şimdi uyguluyorum. Supercache önbelleğini de boşaltacağım. Bende çalışıyor

 2. Selamlar,

  Son 1 haftadır yazılarınızı okuyorum. Ftp onay başta olmak üzere, diğer kodlarınız sayesinde eklenti arama derdim ortadan kalktı. Burada vermiş olduğunuz wp-no-category-base eklentisi ise; Mumla arayıp, halojen fener ile bulamadığım çözüm oldu. :) Yeni kod paylaşımlarınızı ve başarılarınızın devamını diliyorum.

  İyi çalışmalar.

  1. Yazılıarımı beğendiğinzi için ben teşekkür ederim. Daha faydallarını yazmak için elimden geleni yapacağım. Teşekkürler

Comments are closed.