İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ ne

Aynen başlıkta yazdığım gibi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ ne. Efendim Metrobüs ile çektiğimiz sıkıntıları İstanbul’ da yaşayan herkes biliyor zaten. Ama şu metrobüsün 34A ve 34Z olarak ayrılmasından sonra ortaya daha fazla sorun çıktı. Bunun herkes farkında ama hala bu uygulamaya bir anlam verebilmiş değiller. Yeni uygulamaya göre 34A (Edirnekapı – Söğütlüçeşme) hattı sabah saat 05.00 ila 10.00 arası ve akşam 16.00 ile 21.00 arası çalışıyor. Bir de 34Z (Zincirlikuyu – Söğütlüçeşme) olarak yeni hat açıldı. Bu da günün tüm saatlerinde var. Ama şöyle bir sıkıntı yarattı bu. Kasten mi böyle ayarlandı bilemiyorum ama. 34A eskisi gibi sık gelmiyor artık. Sabah saatlerindeki o 5 saatlik arada 5 ila 10 dakka sürüyor gelmesi. Bu da halihazırda bekleyen insan sayısını 2 hatta 3 katlıyor ki, sıra bütün peronu kaplıyor. Mecidiyeköyden beter oluyor beklemek işi.

Ben bu sabah 4 metrobüs beklemek zorunda kaldım. 34A geldi gelmesine de arka koltukların yanındaki metal alana zıpladım üstüme gelen insanlardan kurtulmak için. Can pazarı yaşanıyor metrobüse binerken. O kadar yoğun bir kalabalık var ki hani hamile biri kalsa o kalabalığın arasında doğum yapar. Yaşlılar konusunu hiç söylemiyorum zaten, anlamışsınızdır. Bir de kapıları kapanmayasıya dolan metrobüsler bunlar. Kapasitesinin iki katını taşıyorlar, her durakta da bu sayı gittikçe artıyor. Buna en başından beri bir önlem bulunamadı zaten. Bütün yolda kalan metrobüs araçları bu yüzden arıza çıkartıyor.

Metrobüs ile Mecidiyeköy’ e gideceksem sabahtan, gidip Zincirlikuyu’ da inmek zorunda kalıyorum. Orda oluşan kalabalığa ben bile cesaret edemem girmeye. Zincirlikuyu’ da inip yürüyorum gerisin geriye mecburen. Metrobüsü yaptırırken rotanın tüm yerlerini içinden geçen belediyelere yaptırdınız, bunu anlayışla karşılayabilrim ancak durak genişliklerini veya en yoğun bölgeleri öngören bir proje hazırlatamazmıydınız. Mecidiyeköy’ de diil insanlar, metrobüsler bile hareket edemiyor. İnanmayan mobeseden baksın sabah saatlerine :)

Ayrıca yeni açılan Sultançiftliği – Topkapı metro hattı hakkında birkaç cümle ile bitireceğim yazımı. Ben Bereç – Uluyol durağından biniyorum metroya. Daha doğrusu binmeye çalışıyorum. Bu sabah toplam 30 dakika kaybettim. Çünkü metroda da insanlar cama yapışmış sinek misali yolculuk ediyorlar. Buna da bir çare bulunması lazım. Ya metro adedini arttırın yada sabah için ekstra seferlker ekleyin. Sultançiftliğinden insan akıyo metroya. Bereçten 10 kişi binecekse 30 dakika bekliyoruz. İşe geç kalıyoruz.

Ben bugün işe tamı tamına 50 dakika geç geldim. Ofisi ben açıyorum genelde. Gaziosmapaşa’ dan çıkıp Söğütlüçeşmeye varmam 1 buçuk saati geçti. Ki bunun bekleme süresi 50 dakika. Yani neymiş aslında ben 40 dakikada gidebiliyormuşum. Hadi trafik var en fazla bir saat. Ama 50 dakika beklemek…

İnşallah bu yazımı okursunuz sayın Büyükşehir Belediyesi  yetkilileri ve Sayın Topbaş… Bunlara çözüm bulmanın vakti geldi de geçiyor bile… Ha bide 34A 34Z olayını bi daha bi düşünün derim ben…