Özel Kullanıcı Bilgileri Eklemek

WordPress Kullanıcı profil sayfasında İsim ve e-posta alanları dışında pek yeri doldurmam. Hatta hakkımda alanını da temada lazım diye doldurum :) Ama siz bu profil sayfalarınıza güncel sosyal ağların linklerini gerektiren alanlar ekleyebilirsiniz. Yani gereksiz alanları kaldırıp yerine yenilerini koyabilirsiniz. Temamızın functions.php dosyası içine ekleyeceğimiz ufak bir kod ile bunu başarabiliriz. Bu ufak değişiklik ile AIM, Jabber ve Yahoo IM bilgi alanlarını Facebook, Twitter ve LinkedIn alanlarıyla değiştireceğiz. Şöyle ki;

Kod;

/* Kullanici Bilgileri */
function extra_contact_info($contactmethods) {
unset($contactmethods['aim']);
unset($contactmethods['yim']);
unset($contactmethods['jabber']);
    $contactmethods['facebook'] = 'Facebook';
    $contactmethods['twitter'] = 'Twitter';
    $contactmethods['linkedin'] = 'LinkedIn';
return $contactmethods;
}
add_filter('user_contactmethods', 'extra_contact_info');
/* Kullanici Bilgileri */

Evet bu kodu ekledikten sonra kaydedin ve sunucuya yollayın dosyayı. Böylelikle aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi, kullanıcı profil sayfasındaki aim, yahoo im ve jabber alanlarını kaldırdık ve yerlerine Facebook, Twitter ve LinkedIn alanlarını ekledik. kaldırdığımız alanlardan birini bile kullanıyorsanız sadece kullandığınız alanın kaldırılması ile ilgili unset ile başlayan satırı ve ona karşılık gelen contactmethods alanını kaldırın. Böylelikle kullandığınız alanı kaldırmamış olacaksınız.

Burada yaptığımız unset ile gereksiz olarak gördüğümüz alanı kaldırmak ve yerine yenisini koymak. Ayrıca bu alanları şimdi tema içine yerleştirebilirsiniz. onu da şöyle kullanabilirsiniz. Ve kendinize göre düzenleyip css ile de güzelleştirebilirsiniz.

Kullanımı;

<a href="<?php the_author_meta('facebook', $current_author->ID); ?>"></a>

Bu kod her kullanıcı için ayrı ayrı linkleri göstereceğinden tema içine eklemenizde sıkıntı yok. Ayrıca bunu değiştirip twitter ve linkedin için de ayarlayabilirsiniz. Sadece facebook olan meta alanının ismini değiştirin.

Değişimden Sonraki Görünüm Resimde;

Özel Kullanıcı Bilgileri Eklemek

5 thoughts on “Özel Kullanıcı Bilgileri Eklemek”

  1. Bunların dışında doğum tairihi, meslek vb. alanlar nasıl ekleyebilirim?

    1. Berat, pazartesi bunun hakkında bir yazı yazıp açıklayacağım. Uzun bir konu anlatımı lazım :) Uzun bir fonksiyon olacak çünkü :)

  2. Faydalı bilgiler teşekkürler hocam. Peki, kullanıcı profiline, üyenin kayıt tarihini nasıl yazdırabiliriz?

Comments are closed.