İstanbul’da Bir İşsiz Adam!

İstanbul semalarında uçan martılar kadar özgür olmak işsiz olmak ama bi o kadar da cehennemi yaşamak istanbul’da işsiz olmak.

Bir dönem dahi olsa herkes işsiz kalmıştır bu şehirde. Avrupa Kültür Başkenti seçilen şehrimde. Bu kültür başkentliği mevzuuna sonra tekrar döneceğim ancak şimdiki konum o değil :D. İşte bu işsizlik zamanları bir de şu an içinde bulunduğumuz ve asla teğet geçmiyen kriz durumlarında büyük bir sancı oluyor bizlere.

Cebizinde bir ekmek alacak paranız olmuyor bazen, bazen olsa bile onu sigara denen illete verebiliyoruz. Ki bu durum bir ailesi olan evli kişilerde daha vahim oluyor. İşsizlik bir ailenin sonunu getirebiliyor bu şehirde.

Kira verecek parası olmayan, evi kira dahi olmasa yakacak sorunu ile karşılaşan insanlarımız çok maalesef. Bütün ülkeyi kavuran bu kriz dalgası en çok küçük işletme sahiplerini vuruyor. buralarda çalışanları da işsiz bırakıyor.

Herkesin umutları istekleri var, herkes hayatını en iyi şekilde ve mutlu geçirmek istiyor ama bu parasızlıkta ne mutluluk baki nede rahat!

İşte bu ortamda işsiz olarak kalmak ve iş bulamamak insanın şevkini kırıyor, gururunu incitiyor ve insanları köreltiyor. Ben burada bu yazıyo yazıyorsam bu benim belli miktarda bi gelirimin olduğunu göstermiyor. Bu siteninde masrafları var ve ben bunu harçlıklarımdan -istemesem de babamdan almak zorunda kaldığım harçlıklar- kesiyorum.

Hele ki askerlik meselesi yüzünden işlerinde çıkmak zorunda kalan ve askerden geldikten  sonra da işsiz kalan arkadşlarım var ve ben de bun kişilerden biriyim. Bu kötü bir sistem mi diye kendime sorduğum da olmuyor değil. Askerliğe bir lafım asla olamaz, vatan sevgisiyle dolu kalbimizle bu en kutsal görevi yerine getirdik biz. Ama en azından şöyle bir kural koysa büyüklerimiz daha güzel olmaz mı. Askerlik yaşına gelen şahıslar en fazla iki sene uzatabilirler diye. Ve kişi okuyor bile olsa işte çalışmaya başlamış bile olsa onların hakları korunarak bir şekilde askerliği yapması sağlanabilir. Böylece işten alınıp götürülen kişiler de işsiz kalmamış olur. Çünkü o askerdeyken askerliğini bitirmiş yada daha gitmesine iki sene olan kişiler o kişinin pozisyonuna alınıyor ve askerliği biraz daha uzatırsa o yeni kişi, askerlikten geri gelen eski çalışan madur oluyor.

Bu bir öneri mesela. Görünüp değerlendirilirse ne ala.

İstanbuldaki işsiz adama , yani bana dönersek;
Askerden geleli çok olmadı belki ama iş araamaktan usandım diyebilirim. Gezmediğim gitmediğim yer kalmadı ve hak da veriyorum insanlara, çünkü krizden dolayı varolan çalışanlarına para vermekte sıkıntı yaşayan işverenler de yeni işçiye pek iyi bakmıyorlar.

İşte bu yüzden tek umudum cvmi bırakıp beklemek… Ve bu boş zamanlarda da belki insanlara iyi bi şeylerde yardımcı olurum diye de  sitelerle uğraşmak :D

Biri benim şahsi sitem yani burası :D Diğeri de MsnCini.CoM. Takılıyoruz cvlerimize cevap gelinceye kadar.

Selametle