Firefox Eklentilerindeki İlk 10’um

Firefox kullanan herkes gibi benim de favori haline getirdiğim ve hatta onlarsız yapamam dediğim bazı eklentiler var. Hangi bilgisayara Firefox kursam -özellikle kendim için- bunları muhakkak yüklüyorum. Tabii şu anda nereden baksanız 20-25 adet eklenti yüklü olsa da tarayıcımda her daim yüklediğim 10 adet eklentiyi sizin için bir kolaj yaptım. Firefox’un eklentiler sayfasına da bunları ekledim. Yazının ilerleyen satırlarında linki bulabileceksiniz. Öncelikle neden bunu yaptım ve hangi eklentiler hangi işlerimi görmeme yarıyor onları aktaracağım sizlere.

Aşağıda vereceğim sıra yükleme ve kullanma sıram. Size vereceğim linkte daha değişik olarak sıralanmış olabilir.

1. Google Shortcuts

Bu eklenti sayesinde tarayıcınızın üst alanına bir açılır menü ekleyebilir ve tüm Google servislerine tek tık ile erişebilirsiniz. Bir site ile ilgili sitemap güncellemesi yada analytics içinde bazı görüntülemeler ve raporlar oluşturmak için uzun uzadıya link girmem gerekmiyor. Hatta goo.gl ile kısaltma yapmak için bir yerimi kullanmam bile gerekmiyor. İşinize yarayabilir.

2. Screengrab!

Bu eklenti ile Print Screen tuşunu kullanmadan direkt olarak istediğim alanı seçerek yada tüm sayfayı hiç resim birleştirme uğraşına girmeden önizlemelerini PNG, JPG, GIF formatlarında alabiliyorsunuz. İsterseniz kaydetmek yerine sizin yerinize kopyala-yapıştır a hazır şekilde clipboardınıza alıyor görüntüleri.

3. Skip Screen

Rapidshare’den tutun da Megaupload’a kadar neredeyse bütün dosya indirme sistemlerini destekleyen bu eklenti zaman aşımına uğramadan dosyalarınızı sizin yerinize indirme işlemine  hazır hale getiriyor. Yani sizin rapidshareden dosya indirmek için 13 dakika gibi bir süre beklemenize gerek kalmıyor. Siz sadece linki açıyorsunuz ve Skip Screen sizin yerinize gerisayım bitip indirme işlemi başlayanada kadar bekliyor, indirmeyi başaltıyor ve siz unutmuş olsanız bile indirme işlemi başlayınca hatırlıyorsunuz :)

4. NetVideoHunter

Bu eklenti hangi siteye girip video izlemiş olursanız olun, o linkleri hatırlıyor ve indirmenize izin veriyor. Diğer youtube downloaderlerden daha fazla yetiye sahip ve izlemeye başladığınız tüm videoları, mp3leri ve diğer tüm oynatılabilir içerikleri indirmenizi sağlıyor. Oldukça kullanışlı olan bu eklentiyi bir deneyin derim.

5. Firebug

Bunun için söylenecek pek fazla birşey var mı bilemiyorum. Şu ana kadar Firefox üzerinde gördüğüm en  kapsamlı ve en büyük HTML/JS ve bilimum internet site içeriklerinin kodlarını inceleyip hatalarını bulan sistem.

6. Flagfox

Girdiğiniz internet sitelerinin Hangi ülkelerin sunucularında barındırıldığını ve diğer ip, whois, ping gibi bilgilerini sağlayan eklenti. Oldukça başarılı. Şu ana kadar lokasyonda şaşırdığını görmedim.

7. Download Statusbar

İlk tanıştığım günden beri Firefox indirme yöneticisini bana unutturan eklenti. İndirdiğiniz tüm dosyaları durum çubuğunun olduğu alanda listeliyor ve indirme yöneticisinden daha çok işlevi yerine getiriyor. Deneyin

8. GreaseMonkey

Userscript üzerinde yayınlanan yada kendi javascriptlerinizi girmiş olduğunuz tüm siteler üzerinde uygulamanızı sağlayan eklenti. Onun için yazılmış on binlerce javascript ile Facebook, Youtube, Ogame gibi sitelerde harikalar yaratan insanlar tanıdım. Eğer Greasemonkeyi kurarsanız Facebook için FFixer‘i kullanmanızı tavsiye ederim.

9. Fire FTP

En sona attığıma bakmayın Fire FTP benim için en büyük nimettir. Firefox üzerinden sorunsuz ve şifre kaybetme sıkıntısı olmadan FTP erişimi sağlayabilir Filezilla, CuteFTP gibi programlar ne yapıyorsa aynısını yapabilirsiniz. Güvendiğim scriptlerden birisi. Anlatılmaz denenir :)

10. Web Developer

CSS bilgilerinden tutun da site meta taglarına kadar size istediğiniz/ummadığınız tüm bilgileri sağlayabilecek bir eklenti. Anlatılamayan ve denenmesi gereken bir eklenti.

Aşağıdaki linkte tüm bunların bir arada toplantığı koleksiyon sayfasını bulacaksınız. Deneyip de yeni keşfettiklerim, size sunmak istediklerim oldukça yazmaya devam edeceğim :)

Top 10 :: Collections :: Add-ons for Firefox

Hadi Selametle…

1 thought on “Firefox Eklentilerindeki İlk 10’um”

Comments are closed.