Sevda-Cenap And Onur Ödülü CSO’ya

Sevda-Cenap And Müzik Vakfının “Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası” bu yıl Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasına (CSO) verildi.

CSO Konser Salonu’ndaki ödül törenine, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, eski TBMM başkanlarından İsmet Sezgin, eski bakanlardan Metin Bostancıoğlu, Bülent Akarcalı, eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker ile Sevda-Cenap And Müzik Vakfı Başkanı Mehmet Başman, bazı büyükelçiler ve davetliler katıldı.

Mehmet Başman, törenin açılışındaki konuşmasında, Vakıf Danışma ve Yönetim Kurulunun, Türkiye’de çok sesli müziğin tanıtılması, benimsenmesi ve geliştirilmesine çok büyük katkı sağlayan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nı ödüle layık gördüğünü belirterek, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayelerinde gerçekleşen törene katılanlara teşekkür etti.

Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, CSO adına, CSO Müdürü Çağatay Akyol ve Orkestra Şefi Rengim Gökmen’e “onur ödülü altın madalyasını” verdi.

İsen, ödülü verdikten sonra yaptığı konuşmada, “çok büyük grur duyduğunu” ifade ederek,CSO’ya ve Sevda-Cenap And Müzik Vakfına destek olmaya çalıştığını söyledi.

CSO’nun tarihsellik açısından dünyanın önde gelen kurumlarından biri oldunu kaydeden İsen, “Sayın Cumhurbaşkanı da yüksek himayesine alarak destek verdi. Bu bakımdan da gurur duydum. Tebrik ediyorum. Ankara’ya, arkadaşlarımıza hayırlı olsun. Bu ödül, orkestrayı yeniden motive edecektir ve çalışmalarına şevk verecektir” dedi.

CSO Müdürü Çağatay Akyol da dünyada sanatçıları motive edecek bir çok ödülün bulunduğunu belirtirken, ilk defa bir kuruma ödül veren ve kendilerini motive eden vakfa teşekkürlerini sundu.

Törende daha sonra Şef Rengim Gökmen’in yönettiği orkestra, Hasan Ferit Alnar’ın “Prelüd ve 2 Dans” ile Bedrich Smetana’nın “Ma Vlast (Vatanım) adlı senfonik şiirinden Moldau (Vlatava)” adlı eserleri seslendirdi.

Konser sonrasında Şef Rengim Gökmen dinleyicileri selamlayarak, “1826’dan bu yana Orkestrada yer alan bütün CSO üyeleri adına ödülü kabul ediyorum. Herkese teşekkürler” dedi.

CSO’nun tarihinin anlatıldığı sinevizyon gösteriminin de yapıldığı gecede, geçen yılın altın madalya sahibi Devlet Sanatçısı Gülsin Onay için Serhan Yedig tarafından hazırlanan “Armağan Kitabı” da sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Kaynak : NTVMSNBC