SansüreSansür! YAY!

Geçen arkadaşımla konuşurken bana birkaç soru sordu. Neden yazdığımı felan. Tabii bu arada bazı arkadaşlarımdan da bu soruları alıyorum. Msn messenger üzerinden iletişim kurduğum arkadaşlarımın çoğuna blog açtığımızdan(!) bana teknik soruların yanında bazen “ne yazsam acaba?”, “ya kanka yazıyorum ama tıkanıyorum”, “kopyala yapıştır yaptım google amca birşey der mi?” gibi soruları da soruyorlar ama bir arkadaşım var ki bana ilham kaynağı oldu;  “Kanka ben hep soruyorum ne yazayım diye ama, senin yazmayı unuttuğun birşey yok mu hiç?”. Bu soru ile bir anda bütün msn pencerelerim direkt masaüstünü göster tuşuna basmışım gibi kayboldu(!). Aklıma gelmişti. Unuttuğum bir şey vardı.

Sonraki konuşma aramızda şöyle gitti;

Ben: Ne biliyim vardı birşey.

Arkadaşım: WordPress?

Ben: Değil.

……  (arada birçok şey sordu, atlıyorum)

Arkadadaşım:  Youtube?

Ben: Oldum açıkladım nasıl gireceğinizi :) (hemen alt satırda aklıma gelmişti.)

Olm o sansürlü site, sansür…. evreka! hatırladım olm :)

Arkadaşım : Neyi?

Ben: SansüreSansür.org !!!!

Bu cümleden sonra işte direkt www.sansuresansur.org adresine girerek logoları felan aldığım gibi yazıyı yazmaya başladım.

Gelelim asıl meseleye, internette 3. dünya ükleleri arasında en çok site sansürleyen bizim ülkemiz, bunu biliyormusunuz? Her önüne gelen siteyi kapatıyorlar maşallah! Önce bu çılgınlık youtube sitesiyle başladı sonra öyle bir hale getirdiler ki, artık anahtar kelimelerinde (keywords) “sex”,”kız”,”türban” vb gibi cümleler geçen siteleri, blogları, video paylaşım sitelerini direkt “bilmemne mahkemesi kararıyla” kapatıyorlar! Soruyorlar mı “ne hakla sen bu cümleleri siteye koydun, bak elimizde mahkeme kararı var, kaldıracak mısın, kapatalım mı?” diye?

İşte buna karşı koyan Sansüre Sansür kampanyalarıyla oldukça güzel şeylere imza attı. Şimdilerde youtube.com ve çeşitli “kapatılmayan” video paylaşım sitelerindeki videolarla destek vermeye davet ediyorlar internet kullanıcılarını. Ben de bu YAY hareketine katıldığımı sunuyorum huzurlarınızda. Destek am arkadaşlar!

Selametle

Ulaşın –> www.sansuresansur.org

Logo!

Sansüre Sansür