#wwwkonusuyoruz, Her Cumartesi...

#wwwkonusuyoruz, Her Cumartesi…

Dün akşam saat 23 itibariyle ben @serkanalgur, @sinanisler, @berkaygeldec, @vehbiemiroglu ve @blgisayarci ile kafa kafaya verdik ve ilk wwwkonuşuyoruz etkinliğimizi canlı canlı gerçekleştirdik. Akşamın kısa bir özetini aşağıda bulabileceksiniz. En alta da videoyu ekliyorum sizin için. Hatta twitter üzerinde #wwwkonusuyoruz hashtagını kullanarak gelecek cumartesi için sorularınızı ve önerilerinizi bize aktarabilirsiniz.

Dün gece ilk buluşma olmasından dolayı biraz durgun başladık sayılır. Kendimizi tanıttık, neler olabilir, neler konuşabiliriz onları bahsettik ve teknik aksaklıkları -ki oldu mu öyle birşey hatırlamıyorum- saymazsak güzel bir ortam oluşturarak sizlere birşeyler aktarmayı ve birbirimizin düşüncelerini öğrenmeyi başardık.

WordPress, Mobil işletim sistemleri ve uygulamalar, genel piyasa ve Web alemindeki aksaklıkları konuştuk diyebiliriz.

WordPress ile ilgili ilk olarak, geliştirme konusunda alınmış olan yolu konuştuk. Açık kaynak olan bu sistemin ülkemiz içerisinde aldığı payı, önyargıları ve diğer tüm olasılıkları konuştuk. Blog olarak başlayan sistemin, web altyapısına yaptığı katkısını ortaya koymaya çalıştık. Ne kadar ileri gidebileceğini de elimizden geldiğince cümlelere dökmeye çalıştık.

Mobil uygulama sistemlerindeki aksaklıkları, akıllı telefon pazarındaki iOS ve Android ayrımının ve yenilkik/eksiklik ekseninde yaşanan şeyleri Vehbi Emiroğlu’nun değerli düşüncelerinden öğrendik. Öğrendik ki geliştirirken en büyük sorunlardan biri telefonlardaki ekran çözünürlüğü meselesi. Kendi de dediği gibi kare ekranlı android işletim sistemli telefonlar var :)

Sonrasında tekrar WordPress sistemine döndük ve hemen hemen kaldığımız yerden devam ettik. Bu sefer tema geliştirme konusunda önümüzde duranları, tema satış fiyatlarındaki değişikliği enine boyuna konuştuk. Eklentilerden kaynaklanan optimizasyon konularını ve bunlardan nasıl kurtulduğumuzu anlattık.

1 saat otuz altı dakika boyunca Web Teknolojilerini etikleyen şeylerden ve biraz da hayatımızın penceresinden güzel şeyler aktarmaya çalıştık. Umarız sizleri sıkmamışızdır.

Gelecek hafta yine Cumartesi günü sat 23.00 da buluşmak dileğiyle. Belki daha geniş kadroyla sizlerle olacağız. Yukarıda da bahsettiğim gibi #wwwkonusuyoruz hashtagını kullanarak bize öneride bulunabilir, açıklamaları takip edebilir ve sorularınızı aktarabilirsiniz. Dün akşamki videoyu da aşağıdan izleyebilirsiniz.

Selametle

Comments are closed.