Ubuntu Google Chrome Kurulumu ve Oturum Açma Çözümü

Ubuntu Google Chrome Kurulumu ve Oturum Açma Çözümü

Dün gece itibariyle laptopuma Ubuntu 12.04 kurulumu yaptım. Windows yavaş yavaş sadece oyun oynadığımda açtığım bir işletim sistemi olmaya doğru devam etmekte. Her zaman olduğu gibi oldukça kullanışlı ve çok fazla etkileşim gerektirmeyen kurulumla karşıladı beni Ubuntu sağolsun. Bu özelliğini ilk kurduğum günden beri sevmişimdir zaten.

Kurulumlar ve diğer ufak tefek ayarlar (Unity masaüstü vb düzeni) bittikten sonra web tarayıcı olarak favorim olan Google Chrome kurulumuna geldi sıra. Aslında yüklemeyle birlikte gelen Mozilla Firefox’da güzel ve ben onu da kullanmayı seviyorum ama bütün yerimlerim, eklentilerim ve diğer tüm ayarlarım Chrome içerisinde. Biraz daha başarılı web görüntüleme konusunda Chrome. Kurulumu ister Google Chrome internet sitesinden dosya indirerek, isterseniz terminal üzerinden komutlarla yapabiliyorsunuz.

Google Chrome Kurulumu

Aşağıda anlatacağım yöntem terminal üzerinden yapılan yöntem. Öncelikle Ctrl + Alt + T komutuyla terminal penceresi açın. Sonrasında ise aşağıdaki yöntemi uygulamaya başlayabiliriz. Terminale şu kodu girerek başlayalım.

cd /temp

Daha sonrasında kurduğunu işletim sistemi türüne bağlı olarak 32-bit işletim sistemi için şunu;

wget https://dl.google.com/linux/direct/google-chrome-stable_current_i386.deb

64-bit işlerim sistemi için ise şu komutu kullanarak Google Chrome kurulum dosyasını indirelim.

wget https://dl.google.com/linux/direct/google-chrome-stable_current_amd64.deb

Dosyamızı indirdikten sonra aşağıdaki komutla kurulum safhasına geçebiliriz. Bu alanda size yönetici parolası soracaktır. Onu girmeyi unutmayın.

sudo dpkg -i google-chrome*; sudo apt-get -f install

Kurulum işlemini herhangi bir hata olmadan tamamladıysak yine terminale şu komutu girerek Google Chrome’u başlatabiliriz.

google-chrome-stable

Hayırlı uğurlu olsun :D

Oturum Açma Hatası Çözümü

Ubuntu içindeki bazı uygulamalarda da karşılaşabileceğiniz dil tanımlamalarıyla alakalı ufak tefek sorunlar var. Google Chrome içinde senkronizasyon için oturum açmanız gerekmekte. Ancak Türkçe dil ile kurulan Google Chrome bunu bir türlü algılayamakta. yani oturum açamamaktasınız. Bu durumda yapmanız gereken basit bir komut var. Öncelikle açık olan tüm Google Chrome pencerelerini kapatıyorsunuz. Sonrasında Ctrl + Alt + T tuşlarıyla terminal penceresi açın ve aşağıdaki komutu girin.

LC_ALL=C google-chrome-stable

Bu komutu girikten sonra Chrome açılacak. Açılan bu uygulama üzerinden oturum açabilirsiniz. Bu açılan versiyonu İngilizce dilde açılan ana paket gibi düşünebilirsiniz. Oturum açma işlemi başarılı olduktan sonra bu pencereyi kapatabilir, uygulama başlatıcı alanından kurumuş olduğunuz normal uygulamayı açabilir ve senkronize olmuş Chrome keyfini sürebilirsiniz. Oturum açma süreci başarıyla sonuçlandıysa terminal komutunu tekrar kullanmanıza gerek yoktur

1 thought on “Ubuntu Google Chrome Kurulumu ve Oturum Açma Çözümü”

  1. Çok teşekkürler. Benim gibi başlangıç seviyesi kullanıcılar için güzel bir rehber…

Comments are closed.