HTML Dosyalarınızı Temizleyin…

HTML bir şablon yazarken veya CSS dosyalarınızın optimizasyonunu yaparken sıkıntı yaşıyorsanız size üç adet araç önereceğim. Bunları kurmanız gerekmiyor çünkü bunlar internet üzerinden hallediliyor :) Çoğumuz minify tarzı eklentilerle javascript ve css dosyalarımızın boyutlarında ve dosya sayısında azaltmaya giderek sitelerimizin kullanıcılar için daha hızlı ve efektif olması için çalışıyoruz. CSS dosyaları çok büyük olabiliyor. HTML kodlarımız da WC3 standardına uymayabiliyor bazen. Bu üç araç bizim için bunları düzenlemek görevini üstleniyor. Aşağıda bunları sıralayacağım.

1. HTML Tidy Online

HTML Dosyalarınızı Temizleyin...

Bu sistem ile internet ortamından belirli bir linkte bulunan html sayfamızı ya da elimizde bulunan dosyayı gerek siteye yüklemek gerekse kodları site içindeki istenen yere kopyala-yapıştır usulüyle kodlarımız içinde yaptığımız hataları bulup bunların temizliğini ve düzeltimlesini sağlayabiliyoruz.  Dosyalarımızı WC3 standartlarına uygun hale getirebildiğini söyleyen bu site bence kullanışlı yaptığım bir iki kodu karşılaştırdım ve bazı eksikleri gösterdi. Denemeye değer.

2. HTML / XHTML Beautifier

HTML Dosyalarınızı Temizleyin...

Webmaster Gate sitesinin bir aracı olan bu sistem de online dosya ekleme ve kodları ekleme yöntemiyle WC3 standartlarına göre kodlarınızı kontrol eden ve gerekirse düzeltmeleri yapan bir özelliğe sahip. HTML Tidy Online tarzında çalışan sistem de denemye değer olarak göze çarpıyor. İkisinin arasında pek fark yok gibi.

3. Code Beautifier

HTML Dosyalarınızı Temizleyin...

Bu site ise tamamiyle CSS bazlı bir temizlik ve kontrol sağlıyor. 23,75Kb gibi büyüklükte olan dosyamı 18Kb gibi bir büyüklüe kadar indirdi. çoğu yapmış olduğum hatayı da neredeyse 0 a indirdi. Oldukça kullanışlı ve Kodlara göstereceği insiyatifi de siz belirleyebiliyorsunuz. Tek satırda okunabilir bir CSS dosyası haline getirebiliyor kodlarınızı. Gördüklerim arasında en kullanışlı ve yazmaya değer site diye düşünüyorum.