AMP Sayfalarına Google Reklam Eklemek

Google AMP hayatımıza girdiğinden beri internet sitelerinin arama sonuçlarını etkileyen bazı geliştirmeler gerçekleşti. WordPress için AMP eklentisini Automattic bizim için sundu. Şu an benim sitemde de bu eklenti aktif. Böylelikle çok fazla hız kaybı yaşamadan mobil kullanıcılara daha temiz okunan bir sayfa sunuyorum. Ancak şöyle bir durum var. AMP eklentisinde reklamlar için ya da başka eklemeler için gerekli bir alan bulunmuyor.

AMP için reklam eklemek

Neyse ki bunun için de bir çözüm bulunmakta. Google Adsense üzerinden edindiğiniz reklam kodunu aşağıda size aktaracağım fonksiyon içindeki alana yerleştirin. Daha sonrasında ise paragraf ayarını yaparak temanızın dizininde bulunan functions.php dosyasına ekleyin. AMP içeriği güncellendikten sonra reklamlar görüntülenmeye başlayacaktır.

Reklam Kodunu Tanımak

Genel anlamda Google Adsense reklam kodu şu şekilde görünür.

Yukarıdaki kod aslına eşzamansız olan ve otomatik boyuta sahip olan yeni Google Adsense reklam kodudur. Burada bize lazım olan kısım data-ad-client ve data-ad-slot alanındaki kodlardır. Bu kodları aşağıdaki fonksiyona ekleyeceğiz.

AMP için fonksiyon

Aşağıdaki fonksiyon içerisinde aşağıdaki alanları değiştirmelisiniz;

$yayinci_id : Reklam Yayıncı Kodunuzu
$reklam_birimi : Rekam Birimi Kodu

Bunun yanında da $yeni_icerik içinde bulunan fonksiyondaki sayıyı -ki paragraf sayısıdır- değiştirerek hangi paragraftan sonra ekleneceğini seçebilirsiniz.

Yukarıdaki kodda 2. paragraftan sonra reklam görünmesini ve yazıdan önce reklam görüntülenmesini ayarladık. Işıklandırdığım alanları değiştirmeniz yeterli olacaktır. Unutmayın bu kodun ve amp sayfalarının çalışması için AMP WordPress eklentisinin kurulmuş olması gerekmektedir. Eklenti kurulu değilse aşağıdaki eklenti kodundan indirip yükleyebilirsiniz.

AMP v.1.0.2

Eklenti Adı AMP
Güncel Versiyon 1.0.2
Eklenti Yazarı WordPress.com VIP, XWP, Google, and contributors
Min. WP Versiyonu 4.9
Maks. Uyumluluk 5.0.3
Son Güncelleme 2019-01-18 6:22pm GMT
Toplam İndirilme 2,531,657
Açıklama
WordPress Veritabanı WordPress.org Üzerinde Görüntüle