Belli bir yazı türünde arama yaptırmak

WordPress, 3.0 ile gelen ve çoğumuzun severek kullandığı Özel Yazı Türleri (Custom Post Types) ile cms altyapısı olarak gittikçe güçlenen bir yazılım oldu. Böylelikle birçok karışıklığın ve kodlamanın da azaltılması sağlandı. Örnek olarak bir film tanıtım ve eleştiri sitesi oluşturmak için de kullanabiliyoruz artık WordPress altyapısını. Arama kısmına benim de bir katkım olsun istedim :)

Aşağıdaki fonksiyonu temanızın functions.php dosyası içine yerleştirdiğiniz ve ilgili alanı düzelttiğiniz anda WordPress arama kutucuğu ve buradan yapılacak aramalar tek bir yazı türü için olacak. Misal “filmler” diye bir yazı türünüz varsa sadece onda arama yaptırabileceksiniz.

Yazı Türü AramaKodu;

Aşağıdaki tüm kodlar temanızın functions.php dosyasında değişiklik yapılmasını gerektirmektedir. Bu dosya wp-content/themes/temanizin-adi/ yolunda bulunur. Lütfen bu dosyanın yedeğini alarak kodları uygulayınız
function SearchFilter($query) {
  if ($query->is_search) {
    // Arama yaptırmak istediğiniz özel yazı türünü ekleyin 
    $query->set('post_type', 'feeds');
  }
  return $query;
}
 
add_filter('pre_get_posts','SearchFilter');

Yukarıdaki kod içerisinde belirtilen alanda “feeds” alanına kendi özel yazı türünüzü ekleyin, aramalarınız sadece o yazı türüne ait sonu verecek.

Selametle