Bit.ly linklerini oluşturmak ve kullanmak

Bit.ly paylaşılan linkleri veya genel anlamda sosyal medyada paylaştığımız linklerin istatistiklerini düzgün şekilde bize sunabilen bir sistem. Aynı zamanda APIsi ile düzgün şekilde bu dataları üçüncü kaynak kodlarca kullanılabilirliğini de sunuyor bizlere. Aşağıda size vereceğim kod her yazınıza ait bir bit.ly linki oluşturuyor. Tabii bunu tek başına yapmıyor :) Örnek olarak fonksiyonu benim kullandığım gibi Twitter paylaş butonunun içerisinde kullanırsanız, sayfanız ilk görüntülendiği anda fonksiyon bir link oluşturuyor ve API ile bunu sizin hesabınıza ekliyor. Siz de istatistiklerini tutabiliyorsunuz.

Bunu bütün sisteme yaymak biraz riskli olabilir. Çünkü bu fonksiyonu WordPress the_permalink() fonksiyonunun yerine kullanmak hem o linke tıklayan kullanıcıyı yönlendirme sitesine atacağı için rahatsız edecek, hem de sistemi yoracaktır. Onun için sosyal paylaşım butonlarınızda kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Neler Gerkeli?

  1. Bit.ly hesabı
  2. Bit.ly API anahtarı

Yukarıdaki iki gerekli içerik de tamamsa ve elinizdeyse. Aşağıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına yerleştirin.

Kod;

Aşağıdaki tüm kodlar temanızın functions.php dosyasında değişiklik yapılmasını gerektirmektedir. Bu dosya wp-content/themes/temanizin-adi/ yolunda bulunur. Lütfen bu dosyanın yedeğini alarak kodları uygulayınız
//Bit.ly fonksiyonu
function bitly()
{
	//API Giriş Bilgisi
	$url = get_permalink();  //WordPress Kalıcı Bağlantısı
	$login = 'BIT_LY_KULLANICI_ADI';	//Bit.ly kullanıcı adı
	$apikey = 'BIT_LY_API_ANAHTARI'; //Bit.ly API Anahtarı
	$format = 'json';	//json veya XML
	$version = '2.0.1';
	//Link Oluşturalım
	$bitly = 'http://api.bit.ly/shorten?version='.$version.'&longUrl='.urlencode($url).'&login='.$login.'&apiKey='.$apikey.'&format='.$format;
	//Link Kontrol
	$response = file_get_contents($bitly);
	//JSON Format
	if(strtolower($format) == 'json')
	{
		$json = @json_decode($response,true);
		return $json['results'][$url]['shortUrl'];
	}
	else //XML Format
	{
		$xml = simplexml_load_string($response);
		return 'http://bit.ly/'.$xml->results->nodeKeyVal->hash;
	}
}

İstediğiniz alanda bu fonksiyonu aşağıdaki şekli ile çağırabilirsiniz. Ben Twitter, Google+ ve Facebook butonlarımda kullandım. Bunlara tıkladığınızda yazı linkinin kısaltılmış halini göreceksiniz. Ve tabii ki hazır butonlara basmışken paylaşırsanız da sevinirim. :))

<?php bitly(); ?>

Selametle

1 thought on “Bit.ly linklerini oluşturmak ve kullanmak”

Comments are closed.