İşinize yarayabilecek ufak WordPress kodları

İşinize yarayabilecek ufak WordPress kodları

Daha önce de böyle birşey yapmış üç yada dört kodluk bir yazı yazmıştım. Hata şu linkte bulunan yazım olması gerekli :) Çok uzun makaleler yada WordPress 4.0.1 ile birlikte gelen özelliklerin tanıtımını yapamayacak kadar yoğunum :( En azından bu tarz kodlar ile sizlerin işlerini kolaylaştırayım.

Aşağıdaki kodlardan sonuncusu uzman arkadaşlar için. WordPress içindeki tüm seçeneklere erişim imkanı sağlıyor. Bu seçenekleri anlama düzeyinde WordPress bilgisine sahip değilseniz lütfen o kodu uygulamayınız.

Aşağıda belirtilen kodların bazıları temanızın ve sisteminizin en önemli dosyası olan functions.php dosyasına müdahale gerektirmektedir. Bu dosya wp-content/themes/temanızınadı/ klasöründe bulunmaktadır. Dosyaya müdahale etmeden lütfen yedek alınız.

1) WordPress araç çubuğunu sadece yöneticiler görebilsin

WordPress sisteminde ön yüz alanında rahat yönetim sağlayabilmeniz amacıyla bir araç çubuğu var. Bunu sadece yönetici rolüne sahip kişilerin görebilmesini sağlamak ve diğer kullanıcılardan gizlemek için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz. Bu kodun çalışması için temanız içindeki functions.php dosyası içine eklemelisiniz.

if (!current_user_can('administrator')) :
   show_admin_bar(false);
endif;

2) Bileşen kullanmadan etiket bulutu eklemek

Çoğunuz bileşenler alanında bulunan etiket bulutunu kullanıyorsunuz. Bu etiketleri göstermenin bir yolu. Ama kendiniz de bu bileşenin işlevini yerine getiren kodu çağırabilirsiniz. Ve özelleştirebilirsiniz de. Aşağıdaki kodu temanız içinde istediğiniz dosyanızda (örn: single.php ya da page.php) çağırabilirsiniz. Açıklamalarını yanlarına yazdım.

 wp_tag_cloud(array(
    'smallest' => 10, //az kullanılan etiketin boyutu
    'largest' => 18, //sık kullanılan etiketin boyutu
    'unit' => 'px', //boyutlandırma birimi
    'orderby' => 'name', //sıralama ölçünü "isim" (alfebetik)
    'order' => 'ASC', //Sıralama (A ile başlar)
    'exclude' => 6 //Liste dışı kalacak olan etiket idsi (opsiyonel)
  ));

3) WordPress gelişmiş ayarlar sekmesi oluşturmak

Bu kod yukarıda da belirttiğim gibi uzman arkadaşlar için. Genel anlamda WordPress seçenek sistemi içerisindeki tüm -istisnasız tüm- ayalara ulaşabileceğiniz bir sayfa ekliyor. Buradaki çoğu ayarı WordPress kullanıcıları görmüyorlar, değiştiremiyorlar. Ama hata kontrolü yada benzer işlemler için biz uzmanlar bu kodlardan faydalanabiliyoruz. Aşağıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına eklediğinizde Ayarlar menüsü altına Gelişmiş Ayarlar adıyla bir sayfa eklemiş olacaksınız.

function tum_secenekler_sayfasi() {
   add_options_page(__('Tüm Ayarlar'), __('Gelişmiş Ayarlar'), 'administrator', 'options.php');
   }
add_action('admin_menu', 'tum_secenekler_sayfasi');

Bu kodu lütfen dikkatli kullanın. Aktif siteniz üzerinde kullanmanızı tavsiye etmiyorum.

Umarım bu kodlar işinize yarayacaktır. Başka bir yazımızda ya da Cumartesi günü yaptığımız canlı #wwwkonusuyoruz etkinliğinde buluşmak dileğiyle.

Selametle