Jetpack ile Eklentileri Otomatik Güncelleme

Jetpack ile Eklentileri Otomatik Güncelleme

Jetpack eklentisi WordPress ekibinin çekirdek kodlar içine eklemediği araçlar ve çekirdek paketten çıkartılan kodların yanı sıra, kişisel blog sayfanıza güç katan özellikleri barındıran ücretsiz bir eklenti. WordPress ile Jetpack eklentisini bir arada kullandığınızda bazı ek özelliklere erişebiliyorsunuz. Resimlerinizi Photon modülü ile cdn üzerinden servis edebiliyorsunuz, paylaşım butonlarını yazınızın öncesine ve sonrasına ekleyebiliyor ve Facebook, Twitter, Google+ gibi sosyal mecralarda yazınızın direkt paylaşımını sağlayabiliyorsunuz.

Jetpack ile Otomatik Eklenti Güncelleme

Sitenizi Jetpack ile birlikte WordPress.com hesabınıza bağladığınızda aktifleşen bu özelliklere bir yenisi daha eklendi. Kendi barındırdığınız sitenizde yüklemiş olduğunuz eklentilerinizi uzaktan, tek tıkla ve hatta bu tek tıka bile gerek kalmayacak şekilde güncellemek. Bunun için son Jetpack güncellemesini alan arkadaşlar Başlangıç alanında farkedeceklerdir, Jetpack size otomatik güncellemeyi açmanıza dair uyarı verebilir. Eğer atlayıp o uyarıyı gözardı ettiyseniz aşağıdaki sayfaya gidin (basitçe wordpress.com yani :) ).

WordPress.com

Öncelikle wordpress.com hesabınız olmalı. Sonrasında da sitenizi Jetpack eklentisini kullanarak bu hesapla ilişkilendirmelisiniz. Eklentiyi yükledikten ve ilişkilendirdikten sonra menüye Jetpack alanı gelecek. Bu alanda “WordPress.com Araçları” alanı Etkin olmalı.
Jetpack ayarları
Bu alan etkin ise şimdi wordpress.com adresine giderek Sitelerim alanında sitenizi görebilirsiniz. Sitenizi seçtiğiniz anda Jetpack eklentisinin sitenizden edindiği bilgileri göreceksiniz. Bu ilk kurulumlar için biraz zaman alabilir. Eğer görmediyseniz biraz bekleyin.

WordPress.com üzerinde eklentiler

Bilgileri görebildiğiniz zaman eklentilerinize kadar bu bilgileri çekmiş demektir. Bu alanda eklentileri kurabilir, güncelleyebilir ve eklentilerin otomatik olarak güncellemesi izni verebilirsiniz. Aşağıda yeni eklenti gezgini sayfasını görebilirsiniz. Bu alana ulaşmak için Eklentiler yazısının yanında bulunan “Ekle” butonuna basmanız gerekmekte.
eklentiler_jetpack
Bu alan yeni eklentiler kurmanıza olanak sağlar. Bunun haricinde “Eklentiler” yazısına tıklarsanız sitenizde kurulu olan eklentileri göreceksiniz. Bu eklentileri otomatik güncelleme için açabileceğiniz alandır.
eklentiler_guncelleme
Burada dikkat etmeniz gereken nokta, temanızda kullandığınız, güncellemesi halinde bilgi ve erişim kaybına yol açacak eklentileriniz var ise otomatik güncellemeyi açmamanızı tavsiye ederim. Çünkü bu araç verilen izne göre otomatik olarak güncelleme yapacak ve bu güncelleme sizin yedek almanıza imkan vermeyen bir saatte de gerçekleşebilir.

Onun için seçim sizin :) Hadi selametle